Kaip Žaisti Šaškėmis?

Šaškės yra įdomus ir lengvas žaidimas, kurio ištakos siekia XII amžių. Norėdami laimėti šaškių žaidimą, turite perkelti savo figūras link oponento lentos pusės. Galite judėti greičiau peršokdami priešininko figūras ir pašalindami jas iš lentos. Šaškių žaidimo esmė yra paprasta, galite naudoti įvairias strategijas, kad padidintumėte savo galimybes laimėti. Šis straipsnis atskleis, kaip  žaisti šaškėmis.

1 Dalis. Pasiruošimas Žaidimui

Nustatykite, kieno ėjimas bus pirmas. Prieš padėdami ant stalo lentą, turite nuspręsti, kuris eis pirmas. Tai galite padaryti atsižvelgdami į tai, kas laimėjo paskutinį žaidimą, pasinaudodami monetų metimu ar bet kuriuo kitu būdu. Asmuo, kuris eis pirmas, žais juodomis šaškėmis, o antras – baltomis.

Atminkite, kad žaidžiant šaškėmis žaidėjas su juodomis šaškėmis visada pradeda žaidimą.

Paruoškite šaškių lentą. Atsisėskite priešais savo priešininką ir padėkite lentą tarp savęs ir priešininko. Lentą sudaro 64 – tamsūs ir šviesūs – langeliai, kurie išdėstyti 8 x 8. Iš viso yra 32 šviesūs ir 32 tamsūs langeliai. Padėkite lentą taip, kad kiekvienas žaidėjas dešinėje pusėje lentos kampe turėtų šviesų langelį.

Sudėkite šaškes ant lentos. Tegul kiekvienas žaidėjas sudeda savo šaškes ant 12 tamsių kvadratų pirmose trijose arčiausiai jo esančiose eilutėse. Kiekvienoje iš šių trijų eilučių iš viso turėtų būti po 4 šaškes. Atminkite, kad šaškės, esančios tamsiuose langeliuose, gali judėti tik įstrižomis kryptimis.

Kadangi lentoje yra 8 eilutės, 6 eilutes užims žaidėjų šaškės, o lentos viduryje dvi eilutės turi būti paliktos tuščio (neužimtos).

Apgalvokite, ar ketinate skirti laiko vienas kitam. Šaškių žaidime kiekvienas žaidėjas gauna penkias minutes, kad galėtų apgalvoti, kaip jam judėti. Jei norite skirti laiko vienas kitam, kad žaidimas vyktų sklandžiau, prieš pradėdami žaidimą, įsitikinkite, kad prie šaškių lentos pastatėte laikmatį.

2 Dalis. Žaiskite!

Pradėkite žaidimą. Žaidėjas su juodomis šaškėmis juda pirmas. Šaškės žaidimo pradžioje gali judėti tik viena įstriža erdve (priešininko šaškių link). Atminkite, kad šaškės turi likti ant tamsių langelių.

Peršokite ir nuimkite varžovo šaškes. Jei jūsų šaškės yra įstrižoje linijoje, esančioje arčiausiai jūsų priešininko šaškės, tuomet galite šokinėti ir nuimti tas varžovo šaškes. Norėdami nuimti priešininko šaškę, tiesiog šokite per ją, judėdami dviem įstrižais langeliais. Peršokę priešininko šaškes, galite jas nuimti nuo lentos. 

Turėkite omenyje, kad kitoje priešininko šaškės pusėje esanti erdvė turi būti tuščia, kad galėtumėte į ją patekti.

Jei turite galimybę peršokti savo priešininko šaškę, jūs turite tuo pasinaudoti.

Jei turite galimybę peršokti savo priešininko šaškę keliose lentos dalyse, tuomet galite pasirinkti, kurias šaškes norėtumėte pašokti.

Judėti galite tik vieną kartą. Bet jei nauja padėtis, į kurią patekote su šaške, suteikia jums tiesioginę galimybę peršokti dar vieną priešininko šaškę, tuomet turite tęsti savo ėjimą tol, kol nebegalėsite peršokti daugiau priešininko šaškių.

Šaškė taps karaliumi, kai pasieks varžovo lentos galą. Karališka šaškė išsisiria iš kitų – ant jos tiesiog uždedama kitos spalvos šaškė. Dėl šaškės aukščio ji išsiskirs iš kitų figūrų. Karališka šaškė gali judėti pirmyn ir atgal, todėl lengviau nugalėti priešininką. 

Karališka šaškė vienu metu vis tiek gali perkelti tik vieną įstrižą langelį. Tačiau karališka šaškė gali judėti pirmyn ir atgal. Pavyzdžiui, jei dvi šaškės buvo išsidėsčiusios įstrižainėse, kurios patenka į tą pačią horizontalią liniją, karališka šaškė gali jas nuimti. Norint tai padaryti, karališka šaškė turėtų šokinėti į priekį ir atgal.

Nėra jokių apribojimų, kiek karališkų šaškių galima turėti.

Šokinėkite ir nugalėkite priešininką. Šokinėkite ir pasiimkite varžovo šaškes, kol jos visos bus pašalintos iš lentos. Pašalinę visas varžovo šaškes, jūs laimėjote žaidimą!

Retesnis būdas laimėti yra tada, kai visos varžovo šaškės yra apribotos taip, kad priešininkas nebegali daugiau judėti.

3 Dalis. Tobulinkite Žaidimą

Žaiskite puolimo žaidimą, o ne gynybos žaidimą. Pradedantysis gali susigundyti laikyti savo šaškes lentos kraštuose ir stengtis kiek įmanoma išvengti priešininko šaškių, tačiau tai yra klaida. Žaiskite šalindami savo priešininko šaškes, o ne imkitės gynybos.

Būkite drąsus ir stenkitės nuimti priešininko šaškes, kai tik galite.

Perkelkite savo šaškes kartu. Jei vieną šaškę stumsite keliais langeliais į priekį, o likusių šaškių neliesite – į priekį išsiveržusią šaškę priešininkui bus lengva nuimti. Pabandykite su visomis savo šaškėmis judėti daugmaž tolygiai. Lentos centras yra gera vieta grupei šaškių, galinčių apsaugoti kitas, už centro esančias, šaškes.

Jei visos jūsų šaškės judės kartu, priešininkui bus sunkiau nuimti jūsų šaškes. Bet jei jūsų priešininkas vis tiek sugeba nuimti jūsų šaškę, tada jūs veikiausiai irgi turėsite progą nuimti jo šaškę.

Laikykite arčiausiai savęs esančią šaškių eilę, kiek įmanoma ilgiau. Jei jūsų priešininkas patenka į jūsų galinę eilę, tada jis taps karaliumi ir jo tikimybė laimėti išaugs. Išlaikyti arčiausiai savęs esančią šaškių eilę yra geriausias būdas neleisti varžovo figūroms tapti karališkoms. Taip pat tai padės jums nuimti priešininko šaškes, artėjančias prie jūsų galinės eilės.

Žinokite, kada verta aukoti savo šaškes. Yra tinkamas laikas paaukoti savo šaškes. Jei esate žaidimo priekyje ar jaučiate gresiantį pralaimėjimą, nebijokite paaukoti šaškės, ypač jei tai reiškia, kad galėsite nuimti varžovo šaškę ar įgyti reikšmingą pozicinį pranašumą. 

Darykite viską, kas įmanoma, kad priešininko šaškės netaptų karališkomis. Karalius yra daug vertingesnis nei įprastos šaškės.

Nekeiskite šaškių, jei jūsų oponentui bus lengviau tapti karaliumi.

Iškeiskite vieną į du. Leiskite priešininkui nuimti vieną savo šaškę, jei tai reiškia, kad mainais galėsite nuimti dvi priešininko šaškes.

Skirkite dėmesio karaliams. Turėtumėte sutelkti dėmesį į tai, kad kuo daugiau jūsų šaškių taptų karaliais. Tai turėtų būti prioritetas žengiant į priekį. Tačiau nekarūnuokite savo šaškių, jei tai reikštų, kad prarasite kelias šaškes. Būkite strategiški, žinodami, kada šaškę verta paversti karaliumi.

Blokuokite priešininką. Stenkitės, kad priešininko aktyvios šaškės būtų užblokuotos ir jis būtų priverstas žaisti paskutinėje eilėje esančiomis šaškėmis. Jei visos varžovo šaškės bus užblokuotos ir negalės judėti, jis pralaimės. Taip pat galite stengtis nuimti kuo daugiau varžovo šaškių arba savas paversti karaliais.

Praktikuokitės. Nors nėra kvailų būdų, kaip kaskart laimėti šaškių žaidimą, bet kuo daugiau žaisite, tuo geriaus suprasite, kaip strateguoti. Jei norite būti šaškių ekspertas, turėtumėte pabandyti žaisti kuo daugiau, kad pagerintumėte savo žaidimo įgūdžius.

Pabandykite žaisti su žmogumi, viršijančiu jūsų įgūdžių lygį. Tai privers jus pasistengti, kad laimėtumėte žaidimą.

Stebėkite ekspertus. Žiūrėkite, kaip šaškėmis žaidžia profesionalai. Jūs gausite daug patarimų, tiesiog stebėdami, kaip ekspertas laviruoja savo šaškėmis. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip profesionalas veikia tam tikrose situacijose.

Paskaitykite apie šaškių strategijas internete arba specializuotose knygose. Kai kurie šaškių profesionalai yra aparašę savo strategijas ir tokios žinios gali padėti pagerinti jūsų žaidimą.

Patarimai

Stebėkite arčiausiai savęs esančią eilę, kol dauguma priešininko šaškių išsirikiuos priešais. Tada galėsite peršokti daugybę priešininko šaškių!

Kai jūsų šaškės atsidurs lentos kraštuose, jų nebus galima peršokti. Panaudokite tai savo naudai.