Židinys – tai ne tik namo interjero detalė, bet ir papildomas šilumos šaltinis namuose. Tik teisinga jo priežiūra ir kuro tipo pasirinkimas gali užtikrinti kokybišką kūrenimą, o to pasekoje ir ilgą tarnavimo laiką. Dažnas prieš įrengdamas židinį padaro vieną didelę klaidą ir nepasidomi tuo, kaip teisingai reikia kūrenti židinį, kad jis maksimaliai atliktų savo funkcijas, o eksploatacijos laikas būtų ilgas. Taigi, mes pateikiame svarbiausius aspektus, į kuriuos atsižvelgus, užtikrinsite sklandų židinio kūrenimą.
Kaip Teisingai Kūrenti Židinį?
Teisingas židinio kūrenimas:
- Išvalykite pelenus:
Pirmiausia atidarykite traukos reguliatorių, tiekiantį orą degimui židinyje. Prieš kiekvieną kūrenimą turite išvalyti židinį, nes tik taip užtikrinsite, kad židinys maksimaliai atlieka savo funkcijas. Neleiskite pelenams prisikaupti virš grotelių, nes tokiu atveju grotelės negalės atšąlti, o to pasekoje jos gali sugesti. Be to, susikaupę pelenai taip pat trukdo oro cirkuliacijai, kuri reikalinga degimui.
- Įkurkite malkas:
Kiekvienas židinio savininkas turėtų turėti smulkesnių sausų pliauskų, kurios greitai užsidega. Pliauskoms įsidegus ant jų yra dedamos stambesnės malkos, kurios greičiau užsidega. Vietoj smulkesnių pliauskų taip pat galite naudoti popierių ar medžio skiedras, kurias reikia padėti po malkomis ar medžio briketais. Į židinį iškart negalima pakrauti daugiau kaip 2 ar 3 pliauskas, t.y. apie 3 – 4 kg. Įsidėmėkite, kad iš pradžių reikia kaminą pasišildyti, t.y. po truputį kurenti mažomis malkomis, o vėliau dėti stambias ir gerai išdžiovintas pliauskas.
- Užtikrinkite saugumą:
Niekada staigiai neatidarykite židinio durelių, nes tokiu atveju karšti dūmai gali nudeginti jūsų veido ir rankų odą, patekti į kvėpavimo takus ar akis. Turėtumėte pastoviai kontroliuoti, kad į židinio ugniakurą patektų pakankamas oro kiekis, kuris užtikrintų teisingą degimą. Be to, niekada neatidarykite židinio durelių tol, kol nebus pilnai atidaryta dūmtraukio sklendė, nes kitu atveju karšti dūmai gali nudeginti. Taip pat turite žinoti, kad malkų užkūrimui niekada negalima naudoti sauso spirito, benzino ar kitų panašių medžiagų.
- Kuo nekurenti:
Svarbiausia įsidėmėti, kad židinio kūrenti negalima išmetimui skirtais leidiniais, tokiais kaip knygos, žurnalai su blizgiu popieriumi, kartonas. Juose yra daug cheminių priemaišų, kurios gali užteršti židinį ir kaminą.
- Pasirinkite tinkamą kuro rūšį:
Norint, kad židinys degtų sklandžiai, turite apsvarstyti, kokią kuro rūšį pasirinkti geriausia. Židinį galima kurenti malkomis arba medžio pjuvenų briketais, be to, atitinkama medienos rūšis dega skirtingai. Pavyzdžiui, tvirta mediena, tokia kaip ąžuolas, klevas ar skroblas, dega ramia aukšta liepsna, o jo anglys ilgai rusena, todėl atiduoda daug šilumos. Šios rūšies medienos kūrenimo sezonui reikia mažiau, todėl ją pasirinkti gali būti praktiška. Minkšta mediena, tokia kaip pušis ar uosis, greičiau sudega ir išskiria daug kibirkščių, todėl kūrent šios rūšies mediena reikia būti atsargesniems. Degdama beržo mediena išskiria daug suodžių, todėl gali tekti dažniau valyti židinį, o jei nenorite dažnai jo valyti, tada rinkitės uosio medieną, nes ji išdegina suodžius.
- Pasirinkite tinkamas malkas:
Svarbiausia, kad pasirinktumėte tinkamą malkų dydį, pvz., mažesnės pliauskos sudega greičiau ir daug šilumos iššvaistoma per kaminą. Be to, tokiu atveju židinį dažniau reikia pakurstyti. Geriausia, kad malkos būtų apie 50 centimetrų ilgio, o jų maksimalus drėgmės kiekis – apie 20 procentų, nes didesnio drėgnumo koeficiento malkos nešildo. Taip pat jos blogai dega ir išskiria daug vandens garų, todėl to pasekoje užteršia degimo kamerą ir dūmtraukį. Malkos turi būti suskaldytos į pliauskas ir džiovintos bent vienerius metus. Svarbiausia, nenaudokite „žalios“ medienos ir medienos, kuri buvo džiovinama daugiau nei tris metus. Daugiau nei tris metus džiovinta mediena dega labai greitai, t.y. jos degimo laikas yra trumpas, o ugniakuro išnaudojimas mažesnis. Jei, visgi, kūrenate tokias malkas, tada reikia jas sumaišyti su „žalesnėmis“ malkomis.