Kodėl virš radiatorių pajuoduoja sienos?

Jei kada nors pastebėjote, kad ant sienų virš radiatorių yra juodų žymių ar dėmių, esate ne vieni. Ta problema – gana dažna ir tikrai erzinanti. Jos turėti labiausiai nesinori, jei neseniai perdažėte sienas, redekoravote, ar ką tik įsirengėte namus. Apžvelgsime, kodėl taip nutinka ir ką galite padaryti, kad to išvengtumėte. Mūsų gide sužinosite priežastis bei sprendimus.

Radiatorių svarba

Jeigu jūsų namuose yra centrinio šildymo radiatoriai iš Pigu.lt ar kitos parduotuvės, jie atlieka tą pačią funkciją – šildo namus. Dauguma radiatorių kaitina aplink juos esantį orą ir sukuria konvekcinę srovę, tad šiltas oras cirkuliuoja po patalpą.

Tačiau, nors šiluma yra komfortas bei pasidaro malonu būti tokiose patalpose, kartais kyla problemų, kai pajuoduoja aplinkinės sienos. Juodos žymės atsiranda ant sienų, dažniausiai, tiesiai virš radiaotorių. Kodėl taip yra?

Priežasčių – ne viena

Sienos virš radiatorių pajuoduoja dėl kelių dalykų. Faktoriai – įvairūs.

1. Dulkės ir purvas

Viena iš pagrindinių pajuodavimo priežasčių – didelė dulkių ir purvo dalelių cirkuliacija ore. Konveckiniai šildymo įrenginiai, pavyzdžiui, „Konveka“ konvektoriai ir radiatoriai, veikia sukurdami konvekcines sroves, kurios iš patalpos įsiurbia vėsesnį orą ir jį sušildo. Šis procesas taip pat įtraukia dulkes ir purvo daleles, kurios natūraliai sklando ore. Kylant įkaitusiam orui, šios dalelės gali įstrigti ore ir nusėsti ant sienos virš radiatoriaus. Kai dalelių susikaupia labai daug, jos nusėda.

2. Suodžiai ir dūmai

Jei deginate žvakes, rūkote patalpų viduje arba turite židinį, ore esančios suodžių dalelės taip pat gali juodinti sienas. Suodžių dalelės yra lengvos ir jas lengvai perneša šiltas oras, kurį skleidžia jūsų radiatorius. Jos kaupiasi virš šilumos šaltinio.

3. Prastas vėdinimas

Prastas vėdinimas gali dar labiau apsunkinti šią problemą. Jeigu nėra pakankamo vėdinimo bei oro srauto, dulkės, purvas ir suodžių dalelės kaupiasi virš šilumos šaltinių, pavyzdžiui, radiatorių.

4. Elektrostatinė trauka

Mažiau žinoma priežastis – elektrostatinis poveikis, kuris gali pasireikšti šalia radiatorių. Kai oras eina per metalinį radiatoriaus paviršių, jis gali sukurti nedidelį elektrostatinį krūvį. Tas krūvis pritraukia dulkių ir suodžių daleles, kurios gali lengviau prilipti prie sienų.

5. Dažų priemaišų deginimas

Kai kuriais atvejais, juodos žymės gali atsirasti dėl sienos dažų. Kai radiatorius įkaista, dėl karščio iš dažų gali išsiskirti tam tikros medžiagos, kurios vėliau reaguoja su ore esančiomis dalelėmis, todėl ant sienų atsiranda juodos spalvos dėmės.

Kaip išvengti juodų dėmių virš radiatorių?

Yra keletas veiksmų, kurių galima imtis, kad išvengtumėte juodų dėmių arba sumažintumėte jų atsiradimo tikimybę

1. Reguliarus valymas

Vienas iš paprasčiausių ir veiksmingiausių būdų užkirsti kelią juodoms dėmėms – reguliariai valyti radiatorius ir vietą aplink juos. Nuvalykite dulkes nuo radiatorių ir, jei įmanoma, išsiurbkite aplink juos esančią erdvę.

2. Daugiau vėdinkite patalpas

Užtikrinus gerą ventiliaciją galima sumažinti ore esančių suodžių dalelių kiekį. Atidarę langus, naudodami vėdinimo sistemas arba ventiliatorius virtuvėse, voniose ir kitose patalpose galite pagerinti oro srautą ir sumažinti namuose dulkių ir suodžių kiekį.

3. Naudokite radiatorių gaubtus

Radiatorių gaubtai gali būti naudojami konvekcinėms srovėms sulaikyti ir sumažinti dulkių ir suodžiųkiekį. Nors šie dangteliai problemos visiškai nepašalina, jie ją gerokai suvaldo.

4. Perdažykite sienas karščiui atspariais dažais

Jei juodos žymės atsirado dėl dažų, apsvarstykite galimybę perdažyti sienas karščiui atspariais dažais. Jie sukurti taip, kad atlaikytų aukštesnę temperatūrą, nesuirtų ir neišskirtų kenksmingų medžiagų, todėl neturėtų susidaryti juodos dėmės.