Ar Katės Mato Spalvas?

Kai žmonės žiūri į vaivorykštę danguje, mato raudonos, oranžinės, geltonos, žalios, žydros, mėlynos ir violetinės spalvos atspalvius. Tačiau, ar kada nors susimąstėte, ką mato jūsų katė, kai žiūri į vaivorykštę. Galbūt susimąstėte, ar katės gali atskirti tą pačią spalvų gamą kaip ir žmonės? Ar spalvos, kurias mato katė, yra tokios pat ryškios? Jei jums kyla tokie klausimai, tada šis straipsnis kaip tik jums. Pabandykime išsiaiškinti atsakymus į šiuos klausimus.

Kaip katės mato spalvas?

Tai, kaip katės mato spalvas, yra seniai tyrinėjama tema, o rezultatai gali nustebinti. Nors katės negali matyti visų žmonių matomų spalvų, tačiau jų pasaulis nėra visiškai juodas ir baltas. Tiesą sakant, katės gyvena gana spalvingame pasaulyje, nes spalva yra atpažįstama pagal akies nervines ląsteles. Akies tinklainėje yra du pagrindiniai ląstelių tipai – lazdelės ir kūgeliai, o galimybę atskirti spalvas lemia specialios spalvoms jautrios ląstelės, vadinamos „kūgiais“. Žmogaus ir kačių akys turi trijų tipų kūgius, kurie gali atpažinti raudonos, mėlynos ir žalios spalvos derinius, tačiau žmonės turi 10 kartų daugiau kūgių nei katės. Dėl šios priežasties žmonės vertina daugiau spalvų variacijų nei katės. Remiantis moksliniais stebėjimais, manoma, kad katės nemato visų spalvų, kurias gali matyti žmonės. Kai kurie mokslininkai mano, kad katės mato tik mėlyną ir pilką spalvą, o kiti mano, kad mato ir geltoną spalvą, kaip ir šunys.

Kuo katės regėjimas skiriasi nuo žmogaus regėjimo?

Vien todėl, kad katės neapdoroja viso spalvų spektro, kurį mato žmonės, dar nereiškia, kad jos nesugeba suvokti skirtingų spalvų. Jos tiesiog gali nematyti „tikrosios“ objekto spalvos. Be to, katės taip pat yra mažiau jautrios ryškumo pokyčiams, todėl negali suvokti spalvų sodrumo, tonų ryškumo, kaip mes. Be spalvų suvokimo, katės ir žmonės turi kitų vizualinių skirtumų. Kai kuriais atžvilgiais kačių regėjimas nėra toks aštrus kaip žmogaus regėjimas, nes katės yra trumparegiškesnės nei mes. Žvelgiant į objektą iš to paties atstumo, objektas mums gali atrodyti ryškus, bet ne toks ryškus katėms, pavyzdžiui, jei žmogus aiškiai mato objektą iš 30 metrų atstumo, katei jis atrodys neryškus. Tiesą sakant, objektas neatrodys ryškus tol, kol katė nebus daug arčiau jo, maždaug 6 metrų atstumu.

Kiti vizualiniai skirtumai tarp kačių ir žmonių:

Siekiant kompensuoti šiuos nedidelius trūkumus, katės turi kitų vizualinių pranašumų. Katės turi akis, kurios yra labiau nukreiptos į galvos šonus, todėl jos gali matyti platesnį perimetrą nei mes. Katės turi mažesnį regėjimo aštrumo diapazoną, todėl jos neturi tokio gylio suvokimo kaip mes, tačiau katės turi elipsinius vyzdžius, kurie maksimaliai išsiplečia, todėl gali užfiksuoti daugiau šviesos. Jos taip pat turi atspindinčias ląsteles po tinklaine, kurios sudaro juostelę, kuri suteikia katėms „blizgančias akis“ ir pagerina katės gebėjimą matyti prietemoje. Palyginti su žmonėmis, katės geriau mato silpnoje šviesoje, pvz., prieblandoje ir auštant, ir lengvai aptinka judesį. Katės tinklainėje yra daugiau ląstelių, kurios yra atsakingos už judesio aptikimą, net ir nedidelius judesius dideliais atstumais.

Kodėl katės mato tai, ką mato?

Katės turi tokį regėjimą, kuris leidžia joms išgyventi ir klestėti laukinėje gamtoje. Geras matymas prietemoje ir nedidelių judesių suvokimas miške dideliais atstumais pagerina katės medžioklės galimybes. Tai taip pat padeda katei žinoti, kada ji yra grobis ir jai reikia bėgti. Žinodami, kaip ir ką gali matyti jūsų katė, galite jai parinkti tinkamą žaislą, pavyzdžiui, pirkdami žaislus turėtumėte turėti omenyje savo katės spalvų diapazoną. Jai labiau patiks geltoni ir mėlyni žaislai nei raudoni. Turite žinoti, kad norėdami atkreipti savo katės dėmesį, turėtumėte stovėti tiesiai priešais ją ten, kur jos regėjimo aštrumas yra didžiausias. Taigi, atsakant į klausimą, ar katės mato vaivorykštę, reikia pasakyti, kad ji nemato visų vaivorykštės spalvų, bet gali pamatyti šiek tiek geltonos ir mėlynos spalvos.