LAZDYNAS: Auginimas Ir Priežiūra

Lazdynas – tai yra daugiametis lazdyninių šeimos krūmas ir medis, kuris užauga 2 – 10 metrų aukščio. Dauguma rūšių yra kilusios iš vidutinio klimato šiaurinio pusrutulio regionų. Lazdynai užaugina vaisius, vadinamus lazdyno riešutais, kuriuose yra daugiau nei 50% aliejaus, taip pat baltymų ir cukrų. Šis aliejus naudojamas maistui ir dažams gaminti. Lazdyno riešutai skinami vasaros pabaigoje arba ankstyvą rudenį, kai kevalas paruduoja. Gali būti naudojami kaip vaismedžiai, nes vaisius duoda po 6 gyvenimo metų, arba krūminėms grupėms formuoti, pvz., gyvatvorėms. Yra labai dekoratyvinių lazdyno veislių, pvz., su geltonomis dėmėmis ant lapų. Tai yra labai ilgaamžiai augalai, galintys gyventi kelis šimtmečius.

Paprastasis lazdynas:

Lazdyno rūšių yra apie dešimt, pvz., paprastasis lazdynas, kiniškas lazdynas, raguotasis lazdynas, japoniškasis lazdynas ir kiti, tačiau tik maža dalis jų auga Lietuvoje. Lietuvoje savaime auga tik paprastasis lazdynas, kurio natūrali buveinė yra paplitusi po visą šalies teritoriją. Paprastasis lazdynas (lot. Corylus avellana) Lietuvoje yra vietinė, savaime auganti rūšis. Tai yra krūminis vaismedis, turintis šviesiai žalius arba sodriai žalios spalvos lazdyno riešutus, kurie subręsta rudenį. Paprastasis lazdynas yra kilęs iš Europos ir Vakarų Azijos. Gali užaugti nuo 3 iki 6 metrų aukščio ir geriausiai auga pilnoje saulėje. Paprastai žydi balandį – gegužę, klesti įprastame, vidutiniškai derlingame ir labai derlingame, gerai nusausinančiame dirvožemyje. Dažniausiai auga lapuočių ir mišriųjų medžių miškuose, palaukėse, nes mėgsta saulės šviesą.

Lazdynų priežiūra:

Lazdyno riešutas yra mažai sodininkų priežiūros reikalaujantis medis ir krūmas, tačiau jis turi pranašumą. Tai yra, kad juos galima genėti į tokias formas, kurios atitiktų kieme turimą erdvę. Priklausomai nuo savo pageidavimų, lazdyno riešutų krūmą galite suformuoti į medį arba krūmą. Jei auginate augalą kaip krūmą, jums nereikia tiek daug genėti medžio. Jei auginate medį, pašalinkite čiulptukus, kurie atsiranda auginimo sezono pabaigoje, ir augimą sutelksite į pagrindinį augalo stiebą. Formuodamas medį, sodininkas turi pašalinti kabančias ir žemas šakas, laikydamas penkias galūnes kamieno viršuje. Žiemą pasirinkite kelias stipriausiai atrodančias šakas, o likusias nugenėkite.

Lazdynų auginimas:

Lazdyno riešutas yra vienanamis medis, auginantis moteriškus ir vyriškus žiedus, kurie paprastai žydi skirtingu laiku per visą auginimo sezoną. Vienos veislės yra savidulkės, o kitos – ne. Sodininkams svarbu atkreipti dėmesį, kad ne visos veislės yra kryžmadulkės. Rinkdamiesi veisles, jei turite vietos savo kieme, pasodinkite daugiau nei vieną veislę. Net jei auginate savidulkio lazdyno veislę, rekomenduojama sodinti antrinę veislę, kad pagerintumėte riešutų derlių.

Šviesa:

Lazdynams patinka augti visiškoje saulėje, tačiau klesti ir daliniame pavėsyje. Paprastai lazdyno riešutams reikia maždaug keturių valandų tiesioginių saulės spindulių kiekvieną dieną, kad užaugintų riešutus. Įsitikinkite, kad sodinate tinkamoje kiemo dalyje, kur medis gautų kuo daugiau saulės šviesos, ypač šiaurinėse srityse.

Temperatūra:

Dauguma lazdynų rūšių toleruoja vėsią temperatūrą ir yra atsparūs šalčiui, nes tai yra medžiai, kurie mėgsta vėsesnį klimatą. Tačiau sodininkai turėtų atkreipti dėmesį, kad pavasarį nukritus žemiau -9 laipsnių pagal Celsijų temperatūrai, gali sumažėti riešutų derlius. Vasarą puikiai auga karštame ir sausame klimate.

Dirvožemis:

Lazdyno riešutas gali augti daugelyje dirvožemio tipų, tačiau dirvožemis turi gerai nusausinti vandenį, nes prisotintas dirvožemis gali sukelti augalo šaknų puvinį. Lazdyno riešutas mėgsta dirvą, kurios pH yra 5,5 – 7,5. Galite tręšti medį pirmaisiais ar dvejais metais, tačiau medžio tręšimas trečiaisiais ar ketvirtaisiais metais gali sulėtinti riešutų augimą žalumynų ir stiebo augimo sąskaita. Idealioje dirvoje turi būti daug humuso ir ji turi būti gerai nusausinta.

Laistymas:

Subrendęs lazdyno riešutas yra atsparus sausrai, tačiau jaunesniems medžiams reikia drėgnos dirvos bent pirmuosius trejus ar ketverius gyvenimo metus. Niekada neleiskite jauniems sodinukams visiškai išdžiūti, kitaip sustabdysite medžio augimą. Laistykite lazdyno riešutus kartą per savaitę auginimo sezono metu, kol įsišaknys. Sausu oru laistykite giliai, o pirmuosius du sezonus kas 10 dienų laistykite gausiai. Ką tik pasodintus sodinukus laistykite gausiai, kad substratas visada būtų drėgnas, bet niekada nepermirkykite šaknų, nes jie neatsispiria sausrai. Tačiau jau subrendusius medžius laistyti reikia tik esant sausrai, nes jie gana palankiai toleruoja vandens nebuvimą.

Tręšimas:

Mėšlu tręšti reikia rudens viduryje, o mineralinėmis trąšomis 3 kartus, t.y. kartu su mėšlu, žydėjimo metu ir jam pradėjus megzti vaisius.

Sodinimas:

Lazdynus geriausia sodinti rudenį, kad būtų skatinamas šaknų vystymasis prieš žiemą. Pasodinkite savo sodinukus į sodą vėlyvą rudenį arba žiemą medžio ramybės laikotarpiu. Ši strategija padeda sumažinti laistymo poreikį, išvengiant vasaros karščio, galinčio sukelti sodinuko nudžiūvimą. Taip pat galite sodinti ir bet kuriuo kitu metų laiku, jei išvengsite aukštos temperatūros vasarą ir žiemos šalčio. Labai svarbu, kad kartu pasodintumėte 2 skirtingas veisles, kad būtų užtikrintas tręšimas ir vaisių auginimas. Pirkdami lazdyno riešutus patikrinkite, ar jie priklauso skirtingoms rūšims.

Sodinukų sodinimas:

Sodinant įsišaknijusius sodinukus iš daigyno, prieš sodinimą keletą valandų reikia pamirkyti šaknis vandenyje. Iškaskite pakankamai gilią duobę, kad tilptų šaknų gumulėlis, bet nekaskite per giliai, nes kitaip sodinuko kamienas supus. Įsitikinkite, kad duobė yra dvigubai didesnė už šaknies gumulo plotį. Įdėkite sodinuką į duobę ir užpildykite ją iškastu dirvožemiu. Jei norite paskatinti augimą pirmaisiais metais tada įdėkite į duobę keletą saujų organinio komposto bei perlito, kad pagerintumėte mitybą, vandens sulaikymą ir oro srautą dirvožemyje. Užpildę duobę iškastu dirvožemiu, suspauskite aplink šaknis, kad pašalintumėte dideles oro kišenes. Duobės dirvožemio liniją sulygiuokite arba šiek tiek pakelkite iki aplinkinės dirvožemio linijos, o kai laistysite, žemė sutankės ir grįš į lygų paviršių. Baigę sodinti lazdyno riešuto sodinuką, giliai laistykite. Leiskite šaknims išdžiūti keletą dienų ir pirmaisiais metais toliau gausiai laistykite. Kai jūsų lazdyno riešutas įsitvirtina sode, jis pradeda augti.

Dauginimas:

Lazdynas gali būti dauginamas auginiais arba sluoksniuojant jaunus augalus pavasarį. Taip pat dauginasi sėklomis arba skiepijant.

Dauginimas iš sėklų:

Pradėti auginti lazdyno riešutus iš sėklų yra sudėtinga, o pradedančiajam sodininkui tai gali būti sunki užduotis. Rekomenduojama tik patyrusiems sodininkams priimti iššūkį auginti lazdyno riešutus iš sėklų. Lazdyno riešutų daiginimo procesas reikalauja daug kantrybės, o prieš daiginant lazdyno riešutų sėklas, reikia išbandyti sėklos gyvybingumą panardinant jas į stiklinę vandens. Pašalinkite visas sėklas, kurios plūduriuoja paviršiuje, ir išmeskite jas. Kitas sėklas ankstyvą rudenį reikia sodinti į žemę dideliais tarpais ir 5 cm gylyje į dirvą. Sodindami padėkite smailų sėklos galą žemyn. Jei gyvenate šaltame klimate, žiemą apsaugokite sėklą ir sodinuką apsauginėmis priemonėmis arba storais mulčio sluoksniais.

Dauginimas vazonuose:

Sodininkai taip pat turi galimybę auginti sėklas vazonuose. Daiginimas gali užtrukti kelis mėnesius, todėl reikia turėti laiko ir kantrybės. Vazonus laikykite lauke verandoje ir įsitikinkite, kad dirvožemis gerai nusausina. Kai ankstyvą pavasarį orai pradeda šilti, turėsite reguliariai laistyti, kad išlaikytumėte drėgmę dirvožemyje. Jei žemė išdžiūsta, tai gali sustabdyti arba sulėtinti dygimo procesą. Pirmieji daigai turėtų pasirodyti pirmosiomis vasaros savaitėmis. Kai lazdyno sėklos sudygsta, pasodinkite jas į gilų vazoną su turtinga vazonine žeme. Laikykite augalus vazonuose, kol jie pasieks 25 – 30 cm aukštį, tada pasodinkite juos į sodą.

Derliaus nuėmimas:

Dauguma lazdynų veislių užtrunka maždaug ketverius metus, kol jos pradeda auginti riešutus. Lazdyno riešutai yra paruošti derliui, kai vaisius atsiskiria nuo šakos ir nukrenta ant žemės. Norėdami surinkti riešutus, padėkite ant žemės brezentą, kai pastebėsite, kad krenta pirmieji riešutai. Riešutus surinkite kiekvieną rytą, kol medis baigs derėti. Riešutus galite laikyti sausoje, vėsioje ir tamsioje vietoje iki vienerių metų.

Genėjimas:

Lazdynas yra krūminis vaismedis, kurį labai lengva prižiūrėti ir kuris praktiškai nereikalauja jokios priežiūros. Atkreipkite dėmesį, kad genėti tikrai nereikia, tačiau genėjimas žiemos pabaigoje padidins derlių. Perpus sumažinkite naujų auginių augimą, kad lazdyno riešutas užaugtų iki maždaug 1,8 – 2 metrų aukščio. Pašalinkite negyvą medieną ir senesnes nei 10 metų šakas. Paprastai tariant, lazdynas nemėgsta stipraus genėjimo, geriau kasmet nugenėti tik dalį medžio. Juos reikia genėti tik pirmaisiais 2 gyvenimo metais, kad suteikti formą. Jei norite drastiškai nupjauti medį arba stipriai genėti, kad išlygintumėte šakas, niekada to nedarykite prieš žydėjimą, kitu atveju neturėsite lazdyno riešutų. Lazdyno žydėjimas vyksta nuo žiemos iki pavasario.

Ligos ir kenkėjai:

Riešutinis straubliukas patenka į lazdyno riešutą ir suvalgo jį visą. Riešutiniai straubliukai žiemoja po žeme. Kadangi jie nemėgsta šalčio, tiesiog subraižykite dirvos paviršių, kad jie pakiltų į paviršių. Kai tik jis užšąla, kenkėjas miršta, tada jums tereikia jį pašalinti. Taip pat juos gali užpulti vabzdžių vikšrai, ėdantys jų lapus. Kad jų atsikratytumėte, galite naudoti specialius purškalus nuo kenkėjų.