OBELIS: Auginimas Ir Priežiūra

Obelys – tai yra vaisius auginantys medžiai, kurie gali būti tiek aukštaūgiai, tiek žemaūgiai. Dėl šios priežasties jos gali būti auginamos ne tik dideliuose, bet ir mažuose soduose. Rūpinimasis obelimis reiškia žinoti, kaip ir kur jas sodinti, kaip jas genėti ir laistyti, kaip atpažinti vabzdžių ar ligų požymius. Renkantis obelis reikia atsižvelgti į keletą dalykų, o pradedantiesiems geriau rinktis tokias obuolių veisles, kurios yra tvirtesnės ir greičiau duoda vaisių.

Obelų auginimas:

Dauguma obelų veislių neapdulkina nei savęs, nei tos pačios obuolių veislės žiedų. Tam reikia pasodinti bent dvi skirtingas obelų veisles arti viena kitos, kad bitės galėtų apdulkinti. Daugeliui obelų vaisiams gaminti reikia kitos obels žiedadulkių. Tai vadinama kryžminiu apdulkinimu. Šis antrasis medis turi būti kitokios veislės, bet žydintis tuo pačiu metu. Norėdami gauti geriausių rezultatų, į savo sodinimą įtraukite „Grimes Golden“, „Golden Delicious“, „Red Delicious“ arba „Winter Banana“. Šios veislės obelys yra žinomos kaip apdulkintojai. Bičių buvimas taip pat labai svarbus, nes prastas apdulkinimas gali sumažinti vaisių skaičių ir sukelti netinkamą vaisių formą.

Tinkamų veislių pasirinkimas:

Obelis puola daug ligų ir vaisių kenkėjų, todėl retai šie vaisiai auginami be jokių pesticidų. Turite žinoti, kad pernelyg didelis plataus spektro insekticidų naudojimas gali sumažinti bičių skaičių. Viena iš idėjų išvengti pesticidų yra pasirinkti ligoms atsparias veisles. Ligoms atsparios rūšys yra „Prima“, „Priscilla“, „Liberty“, „Jonafree“, „Macfree“, „Williams Pride“ir „Freedom“. Jų nereikia purkšti nuo obelų rauplių, kedro-obuolių rūdžių ir kitų įprastų ligų, o daugumą kitų veislių reikia periodiškai purkšti kiekvieną pavasarį ir vasarą po pasodinimo. Obuolių veislė taip pat turėtų būti parenkama atsižvelgiant į vaisių savybes, žydėjimo laiką ir žiedadulkių suderinamumą.

Obelų priežiūra:

Temperatūra ir šviesa:

Kaip ir dauguma vaisius duodančių medžių, obelys geriausiai dera, kai auga saulėje, o tai reiškia šešias ar daugiau valandų tiesioginių vasaros saulės spindulių kasdien. Įsitikinkite, kad medis nebus pasodintas į „šalčio kišenę“, kur šaltas oras nusėda žemose vietose. Jei įmanoma, rinkitės aukštesnę vietą, kad šaltas oras bėgtų nuo medžių. Nesodinkite medžių šalia miškingų vietovių ar kitų medžių.

Laistymas:

Reguliariai reikia laistyti jaunus medžius, ypač tuos, kurie yra pusiau žemaūgiai ar žemaūgiai, kad šaknų sistema gerai įsitvirtintų.

Dirvožemis:

Obelys geriausiai klesti gerai nusausinančioje dirvoje, tačiau turėtų išlaikyti šiek tiek drėgmės. Geriausiai tinka lengvos ir vidutinės tekstūros dirvožemiai. Vaismedžiai blogai auga sunkioje molingoje dirvoje, nes toks prastai nusausintas dirvožemis sukelia šaknų puvinio ligą. Sodinkite vaismedžius vietoje, kur gerai cirkuliuoja oras, kad po lietaus ar drėkinimo lapai greitai išdžiūtų, nes kitu atveju medžiui gresia grybelinės lapų ligos. Idealus dirvožemio pH yra nuo 6,0 iki 6,5, tačiau priimtinas pH diapazonas nuo 5,5 iki 7,0. Prieš sodindami obelis, atlikite dirvožemio tyrimą.

Sodinimas:

Pavasarį sodinti rekomenduojama centrinėse ir šiaurinėse srityse. Rudeninis sodinimas taip pat gali būti sėkmingas, tačiau tik tose vietose, kur rudens ir žiemos orai paprastai būna švelnesni ir drėgnesni. Plikašaknes obelis reikia sodinti anksti pavasarį, kai tik galima įdirbti dirvą. Konteineriuose auginamas obelis galima sodinti visą vegetacijos sezoną, jei tik joms duodama pakankamai vandens.

Medžio sodinimas:

Prieš sodindami, pašalinkite visas piktžoles ir žolę 1,5 metrų skersmens apskritimu. Įsigiję medį saugokite jį nuo sužeidimų, išdžiūvimo, užšalimo ir perkaitimo. Jei šaknys išdžiūvo, pamirkykite jas vandenyje maždaug 24 valandas prieš sodinimą. Sodinukai turėtų būti sodinami maždaug 4 – 6 metrų atstumu vienas nuo kito. Žemaūgės obels sodinukai gali būti sodinami 1,5 – 2,5 metrų atstumu vienas nuo kito. Iškaskite duobę maždaug dvigubai didesnę už šaknų sistemos skersmenį ir 0,5 metrų gylio. Įdėkite šiek tiek purios žemės atgal į duobę, kad šaknys galėtų lengvai prasiskverbti į dirvą. Medžių šaknis paskleiskite ant purios dirvos ir įsitikinkite, kad jos nėra susisukusios ir nesusigrūdusios. Kai pradedate dengti šaknis dirvožemiu, suspauskite dirvą, kad įsitikintumėte, jog ji supa šaknis, ir pašalinkite oro kišenes. Sodinimo metu nedėkite trąšų, nes šaknys gali „sudegti“. Užpildykite likusią duobės dalį puriu dirvožemiu ir gerai nuspauskite dirvą. Dauguma obelų yra skiepytos, todėl skiepų jungtis turi būti bent 10 cm virš dirvožemio linijos.

Sėklų sodinimas:

Iš sėklos išauginti obelį tikrai įmanoma, tačiau obelis, kurią gausite, tikriausiai nebus tokia, kokios tikėjotės. Obuolių sėklos genetiškai skiriasi nuo jų pirminio medžio, o tai reiškia, kad skirsis, ir dažniausiai bus prastesni, tokie dalykai kaip medžio dydis, atsparumas ir vaisių kokybė. Taigi, jei pasodinsite kokios nors rūšies obuolio sėklą, tokios pat veislės sodinuko negausite. Be to, gali prireikti 8 – 10 metų, kol obuolių daigai užaugs pakankamai dideli, kad užaugintų obuolius. Tačiau, jei visgi norite pamėginti užauginti, štai kaip tai reikia daryti. Obuolių sėklas reikia laikyti vėsioje, drėgnoje aplinkoje, kad jos būtų paruoštos dygti ir augti. Rudenį pasėkite jas lauke 2 cm gylyje ir natūralus sezoninis ciklas pasirūpins sėklų atšaldymo poreikiais už jus. Arba sėklas sudėkite į sudrėkintą smėlį plastikiniame inde ir laikykite indą šaldytuve 3 – 4 mėnesius. Tada pasėkite juos lauke 2 cm gylyje, kai praeis šalnų grėsmė. Kai daigai išdygs, būtinai jį gerai laistykite ir apsaugokite nuo kenkėjų.

Mulčiavimas:

Periodiškai atnaujinkite mulčią, bet atitraukite jį nuo kamieno, kad nesupūtų. Tai taip pat padeda išvengti, kad graužikai jame per žiemą nesuktų lizdų ir nekramtytų medžio žievės.

Genėjimas:

Genėjimas sulėtina bendrą jauno medžio augimą ir to pasekoje gali vėluoti vaisių augimas. Dėl šios priežasties neskubėkite genėti, išskyrus nulaužtas ar nudžiūvusias šakas. Yra keletas būdų, kaip nukreipti augimą norima linkme be sunkaus genėjimo. Pavyzdžiui, nutrinkite ne vietoje atsiradusius pumpurus, kol jie neišaugo į ne vietoje esančias šakas. Kelioms savaitėms sulenkite stiebą beveik horizontaliai, kad sulėtintumėte jo augimą, bet skatintumėte šakų bei vaisių augimą. Genėkite kasmet, kad išlaikytumėte dydį ir formą, kai tik jūsų obelis pradeda duoti vaisių. Genėjimas sumažina ligas, nes patenka daugiau šviesos ir oro, todėl dideliems medžiams gali prireikti daugiau genėjimo. Subrendusį medį genėkite, kai jis yra poilsio stadijoje. Visiškai nupjaukite vertikalius stiebus, pašalinkite silpnas šakeles ir sutrumpinkite stiebus, kurie tampa pernelyg nukarę. Kai su amžiumi mažėja visos vaisiaus šakelės, nupjaukite ją, kad liktų vietos jaunesniam pakaitalui.

Kenkėjai ir ligos:

Kenkėjų kontrolės priemonės bus svarbi priežiūros dalis, o tam tinkamas laikas yra labai svarbus siekiant nepakenkti bitėms ir nepakenkti apdulkinimui. Pesticidai naudojami tam tikrame žydėjimo ir vaisių vystymosi etape, o ne pagal kalendorių. Svarbu ištirti savo įvairovę ir klimatą, kad sužinotumėte, kurie kenkėjai greičiausiai gali sukelti problemų, o tai leis jums tinkamu laiku taikyti tinkamą kontrolę. Jei norite išvengti pesticidų, tai įmanoma, nors obelys yra vieni jautriausių vaismedžių kenkėjams. Obelys yra linkusios į vabzdžius ir ligas, tokias kaip: obuolių lervos, slyvų sliekai, žaliosios vaisinės kirmėlės, žvynai, erkės ir amarai. Jie turėtų būti kontroliuojami natūralios plėšrūnų populiacijos. Apsisaugokite nuo ligų grėbdami lapus, užkasdami juos po mulčiu arba sumaldami vejapjove sezono pabaigoje.

Obelų ligų ir kenkėjų simptomai:

Dėmės ir (arba) skylės ant lapų ar vaisių, sulėtėjęs augimas, balta danga ant lapų, lapų pageltimas arba parudavimas yra pagrindiniai simptomai, kad obelis serga arba yra užpulta kenkėjų. Daugelis šių vabzdžių ir ligų gali susilpninti medį ir sukelti medžio mirtį, jei yra negydoma.