Ar Rūkymas Kenkia Kepenims?

Kepenys yra toks organas, kuris turi keletą svarbių funkcijų, pavyzdžiui, filtruoti kraują, apdoroti maistines medžiagas ir padėti kovoti su infekcija. Taip pat kepenys padeda gaminti baltymus, reikalingus kraujo krešėjimui, ir daug daugiau. Tačiau visos šios atliekamos funkcijos taip pat reiškia, kad kepenys yra pažeidžiamos lengviau. Jei jos pažeidžiamos, gali atsirasti randų, o tai ilgainiui gali sukelti kitų pavojingų padarinių. Ir nors dauguma žmonių kepenų pažeidimą sieja su piktnaudžiavimu alkoholiu, tam įtakos gali turėti ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, rūkymas.

Kaip rūkymas kenkia kepenims?

Kepenys yra atsakingos už narkotikų, alkoholio ir kitų toksinų perdirbimą, kad pašalintų juos iš organizmo. Rūkymas sukelia įvairių neigiamų poveikių organams, pvz., kepenims, kurie net neturi tiesioginio kontakto su pačiais dūmais. Gausus rūkymas išskiria toksinus, kurie sukelia uždegimą ir padidina kepenų pažeidimų sunkumą. Tokiu būdu kepenyse atsiranda infekcija. Rūkymas taip pat skatina citokinų, cheminių medžiagų, kurios sukelia dar didesnį uždegimą ir pažeidžia kepenų ląsteles, gamybą. Cigarečių ir kaljano rūkymas padidina riziką susirgti kai kuriomis lėtinėmis ligomis, nepriklausomai nuo kepenų būklės. Žmonėms, sergantiems hepatitu B ar C, rūkymas gali padidinti dar didesnių kepenų pažeidimų riziką.

Rūkymas sukelia tris pagrindinius nepageidaujamus poveikius kepenims: tiesioginį ar netiesioginį toksinį poveikį, imunologinį poveikį ir onkogeninį poveikį. Rūkant gaunamos citotoksinio poveikio cheminės medžiagos, kurios padidina uždegimo riziką. Taip pat padidina citokinų gamybą, kurie yra susiję su kepenų ląstelių pažeidimais. Tai savo ruožtu didina raudonųjų kraujo kūnelių masę, o tai skatina pernelyg didelę šlapimo rūgšties gamybą. Rūkymas veikia tiek ląstelių, tiek humoralinį imuninį atsaką, o tai didina serumo ir geležies kiekį kepenyse. Rūkant gaunamos onkogeninio potencialo cheminės medžiagos, kurios pasižymi naviko slopinimo geno slopinimu.