Kodėl Žydi Nagai? Kodėl Atsiranda Baltos Dėmės?

Daugelis sveikų suaugusių žmonių tam tikru gyvenimo momentu pastebi baltas dėmes ant savo nagų. Tiesą sakant, jų atsiradimas greičiausiai nėra jokios rimtos sveikatos būklės ar ligos požymis. Dažniausia šių baltų dėmių, kitaip dar vadinamų leukonichija, atsiradimo priežastis yra nago matricos pažeidimas, o šie sužalojimai gali atsirasti, jei sugnybsite arba sutrenksite nagą. Taip pat šių neįprastų dėmių ant nagų atsiradimo priežasčių gali būti ir daugiau, taigi, aptarkime jas ir išsiaiškinkime, kada gali tekti pasikalbėti su gydytoju.

Nagų žydėjimo priežastys:

Baltos dėmės ar taškeliai ant nagų yra dažni ir jas gali sukelti įvairūs veiksniai. Baltųjų dėmių atsiradimo priežastys:

 • Alerginė reakcija:

Dėl alergijos nagų lakui, blizgesiui, kietikliui ar nagų lako valikliui ant nagų gali atsirasti baltų dėmių. Cheminės medžiagos, naudojamos akriliniams arba geliniams nagams klijuoti ir šalinti, taip pat gali labai pažeisti nagus ir gali sukelti šias baltas dėmes.

 • Grybeliai:

Ant kojų nagų gali atsirasti įprastas nagų grybelis, vadinamas baltąja paviršine onichomikoze, o pirmasis šios infekcijos požymis gali būti keli maži balti taškeliai ant nagų. Infekcija gali išaugti ir plisti į nagų guolį, tokiu atveju kojų nagai gali pradėti sluoksniuotis, o vėliau tapti stori ir trapūs.

 • Paveldimos priežastys:

Tikra leukonichija gali būti paveldima liga, tačiau tai yra labai reta. Ją sukelia genų mutacija, kurią vienas arba abu tėvai gali perduoti vaikui. Paprastai žmonės, gimę su tikra leukonichija, kurią sukėlė paveldimas sutrikimas, patiria visišką leukonichiją, o visiškai balti nagai atsiranda gimus arba ankstyvoje kūdikystėje.

 • Nago sužalojimas:

Pažeidus matricą arba nago pagrindą, dėl kurio susidaro nago plokštelė, ant nago gali atsirasti baltų dėmių ar taškelių, kai jis auga. Tačiau dėl laiko, reikalingo nagams augti, galite net neprisiminti sužalojimo. Kai kurios traumos nepasireikš 4 savaites ar ilgiau.

 • Dažnas manikiūras:

Per dažnai atliekamas manikiūras taip pat gali padaryti žalos, dėl kurios ant jūsų nagų atsiranda baltų dėmių. Manikiūrininkės daromas spaudimas gali pažeisti nagų guolius ar matricą.

 • Vaistai ir apsinuodijimas:

Kai kurie vaistai gali sukelti baltų dėmių atsiradimą ant nagų. Tai apima chemoterapinius vaistus, naudojamus vėžiui gydyti, ir sulfonamidus, naudojamus bakterinėms infekcijoms gydyti. Be to, apsinuodijus sunkiaisiais metalais arsenu ir švinu, nagų plokštelėse gali atsirasti raukšlių. Jei pasireiškia kiti apsinuodijimo sunkiaisiais metalais simptomai, tada nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

 • Mineralų trūkumas:

Jei jums trūksta tam tikrų mineralų ar vitaminų, ant nagų galite pastebėti baltų dėmių ar taškelių. Dažniausiai su šia problema yra susijęs cinko ir kalcio trūkumas.

 • Odos ligos:

Uždegiminės odos ligos, tokios kaip nagų psoriazė ir rankų egzema, gali paveikti nagų matricą. Dėl šios priežasties nago plokštelėje gali atsirasti baltų dėmių.

 • Sisteminė liga:

Retesnės baltų dėmių ant nagų atsiradimo priežastys yra širdies liga, inkstų nepakankamumas, plaučių uždegimas, geležies trūkumas – anemija, kepenų cirozė, diabetas, hipertiroidizmas. Nors šios priežastys galimos, jos yra labai retos.

Kas yra leukonichija?

Leukonichija yra būklė, kai ant rankų ar kojų nagų atsiranda įvairaus dydžio baltų linijų ar dėmių. Tai yra labai dažna problema ir visiškai nekenksminga. Leukonichija skirstoma į du tipus:

 • Tikroji leukonichija, kuri atsiranda iš nago matricos – nago dalies, kuri yra atsakinga už nagų gamybą.
 • Regima leukonichija, kuri yra nago guolio – po nagu esančios nago dalies, o ne paties nago problema.

Tikroji leukonichija gali būti suskirstyta į dvi kategorijas pagal tai, kaip atrodo nagai:

 • Visiška leukonichija – tai yra visiškas nago plokštelės pabalimas ir paprastai tai paveikia visus 20 nagų.
 • Dalinė leukonichija, kuri pasireiškia kaip dalinis nago plokštelės pabalimas ir gali paveikti vieną nagą, kelis arba visus.

Leukonichijos simptomai:

Kai kuriems žmonėms baltos dėmės, leukonichija, gali atrodyti kaip smulkūs taškeliai ant nago. Kitiems baltos dėmės gali būti didesnės ir nusidriekti per visą nago plokštelę. Vieniems žmonėms dėmės gali paveikti vieną nagą, o kitiems kelis arba visus. Dalinė leukonichija gali pasireikšti įvairiais būdais:

 • smulkūs taškeliai, vadinama punktinė leukonichija, yra labiausiai paplitusi forma;
 • didesnės „linijos“ per nagą, vadinama išilginė leukonichija;
 • didesni pavieniai taškai arba horizontalios juostos, lygiagrečios nago pagrindui, vadinama skersinė arba dryžuota leukonichija.

Baltų dėmių atsiradimo ant nagų priežastis gali lemti tai, kaip dėmės pasirodys, pvz., pažeidus nagus gali atsirasti didelis baltas taškas nago viduryje. Alerginė reakcija gali sukelti kelis taškus visame nage, o baltų taškelių ar linijų išvaizda ant kiekvieno nago gali skirtis. Taip pat gali atsirasti papildomų simptomų, priklausomai nuo baltų dėmių atsiradimo priežasties.