Kaip Žaisti Monopolį?

„Monopolis“ – klasikinis stalo žaidimas, kurį mėgsta bet kokio amžiaus žmonės, tačiau išmokti žaisti gali būti gana sunku! Taisyklės yra sudėtingos ir daugelis šeimų turi savo taisykles, kurios nėra numatytos oficialioje žaidimo instrukcijoje. Išmokę žaisti pagal oficialias taisykles ir baigti žaidimą protingu laiku, pamilsite „Monopolį“!

1 Dalis. Žaidimo Taisyklės Ir Pasiruošimas

  1. Raskite nuo 2 iki 8 žaidėjų. „Monopolį“ gali žaisti 2–8 žaidėjų. Kiekvienas žaidėjų skaičius turi savo privalumų ir trūkumų, todėl prieš nusprendžiant, kiek žmonių žais, svarbu juos žinoti.

Dviems asmenims žaisti nerekomenduojama dėl žaidimo pobūdžio ir mechanikos. Žaidimo pradžioje abu žaidėjai bus lygiaverčiai ir pats žaidimas truks labai ilgai. Kai kam pasiseka ar jis puikiai sustrateguoja, todėl laimi žaidimą be galimybės priešininkui pasivyti. Vis dėlto, neleiskite, kad tai nugalėtų jūsų norą žaidimą žaisti dviese. Tai vis tiek gali būti labai smagu.

3–5 žmonių žaidimas yra puikus dėl sąžiningumo ir malonumo pusiausvyros. Žaidimas gali trukti daugiau nei dvi valandas.

6–8 žmonių žaidimas yra įdomus, tačiau gali turėti keletą trūkumų. Kadangi tik vienas asmuo gali laimėti žaidimą, tai didesnis žaidžiančių asmenų skaičius reikš, kad pralaimėjusiųjų bus daugiau. Be to, tarp ėjimų reikia laukti ilgiau, tačiau tai nėra labai didelė problema, nes „Monopolis“ suteikia keletą galimybių, kurias galima išnaudoti laukiant savo ėjimo eilės. 

„Monopolis“ skirtas žaisti asmenims, ne jaunesniems nei 8 metai. Jaunesni žaidėjai gali nesuprasti žaidimo esmės, be to, juos gali itin nuliūdinti pralaimėjimas.  Rekomenduojama padėti naujiems ir jauniems žaidėjams – patarti ir pasirinkti labiau bendradarbiaujantį žaidimo stilių.

  1. Pasirinkite bankininką. Šis žaidėjas yra atsakingas už visus bankui priklausančius pinigus, turtą, namus ir viešbučius. Bankininkas irgi gali žaisti žaidimą, tačiau jis turėtų įsitikinti, kad jo paties pinigai yra atskirti nuo banko pinigų. Jei taip yra lengviau, bankininkas gali pastatyti žaidimo dėžę (banką) ten, kur pasiekia dauguma žaidėjų, leidžiant žaidėjams savarankiškai naudoti pinigus, namus ir turtą, su sąlyga, kad jie tai daro tik tada, kai jiems leidžiama.
  2. Išskleiskite žaidimo lentą. Geriausia padėti ją ant lygaus paviršiaus. Įsitikinkite, kad kiekvienas žaidėjas turi pakankamai vietos savo pinigams ir nuosavybės daiktams laikyti. Taip pat lentoje turėtumėte išdėlioti „Chance“ ir „Community Chest“ korteles. Jų vieta pažymėta žaidimo lentos centre.
  3. Pasirinkite žaidimo figūrėlę. Kiekvienas žaidėjas gauna figūrėlę, skirtą judėti lentoje. Žaidimas turi gana daug figūrėlių pasirinkimų, jų visų reikšmė yra vienoda. Nesvarbu, kokią figūrėlę pasirinksite, žaidimo tikslas nuo to nepasikeis.
  4. Duokite kiekvienam žaidėjui po 1500 USD. Prieš pradedant žaidimą, bankininkas žaidėjams padalina pradinę pinigų sumą, t. y. 1500 USD. Daugelis žaidėjų mėgsta laikyti savo pinigus priešais save, tačiau juos laikyti galima taip, kaip jums patogu. Žaidėjai taip pat gali iškeisti pinigus į skirtingus banknotus, sudarančius tą pačią sumą. Pavyzdžiui, atiduoti bankui 500 USD mainais į 5 x 100 USD.

Kiekvienas žaidėjas turėtų gauti tokius banknotus:

2 x 500 USD 

2 x 100 USD 

2 x 50 USD

6 x 20 USD 

5 x 10 USD 

5 x 5 USD 

5 x 1 USD 

  1. Meskite kauliukus, kad išrinktumėte, kas pradės žaidimą. Kas surenka didžiausią skaičių, eina pirmas, o toliau žaidžiama pagal laikrodžio rodyklę. Galima naudoti du kauliukus arba vieną kauliuką. Geresnė alternatyva yra tai, kad pirmas eina jauniausias žaidėjas. Po pirmo ėjimo žaidimas eina į kairę pagal laikrodžio rodyklę.

2 Dalis. Žaiskite!

  1. Meskite kauliukus ir pradėkite žaidimą. Kiekvienas žaidėjas meta kauliukus ir perkelia savo figūrėlę per tiek langelių, kiek rodo kauliuko taškai. 
  2. Pažvelkite į vietą, kurioje atsidūrė jūsų figūrėlė. „Monopolis“ turi daug įvairių vietų. Dauguma jų yra nekilnojamojo turto objektai, kuriuos galite nusipirkti arba mokėti už nuomą, tačiau kai kurie iš jų reikalauja, kad ištrauktumėte papildomą kortelę, surinktumėte pinigų ar net patektumėte į kalėjimą.
  3. Jei galite, įsigykite turtą. Jei esate pirmasis, atsidūręs toje vietoje su spalvota juostele, ant geležinkelio ar komunalinių paslaugų tiekimo vietos, galite nusipirkti turtą už lentoje nurodytą sumą. Savo ruožtu bankininkas suteikia žaidėjui nuosavybės teisę į tą turtą. Dauguma žaidėjų rekomenduoja įsigyti kiekvieną turtą, kiti žaidėjai turi galimybę jį įsigyti pigiau.
  4. Aukcione neparduotas turtas. Jei atsidursite toje vietoje, kur nurodytas turtas nėra jūsų nuosavybė ir nuspręsite, kad nenorite jo pirkti, tuomet turtas yra parduodamas aukcione ir jį įsigyja didžiausią kainą pasiūlęs žaidėjas. Ši taisyklė yra oficialaus žaidimo dalis, tačiau daugelis žmonių ją praleidžia .

Kai žaidėjas, atsiduria ant langelio, kur matomas turtas jam nepriklauso, bet nusprendžia jo nepirkti, tada bankininkas imasi veiksmų ir nedelsdamas parduoda turtą aukcione. Žaidėjas, kuris iš pradžių atsisakė pirkti turtą už nurodytą kainą, vis tiek gali dalyvauti aukcione. Pasiūlymai prasideda nuo 1 USD ir baigiasi, kai niekas nenori didinti kainos pasiūlymo. Jei visiškai niekas nenori turto, jis grąžinamas į banką ir žaidimas tęsiamas.

  1. Surinkite nuomą. Jei jūsų figūrėlė atsidūrė ant svetimo turto, turite sumokėti nuomos mokestį, nurodyta nuosavybės teisę įrodančioje kortelėje (išskyrus atvejus, kai turtas yra įkeistas). Nuomos kaina priklauso nuo turto kainos, neatsižvelgiant į tai, ar žaidėjas turi surinkęs visą spalvų komplektą (monopoliją), ir pastatytų statinių skaičių.
  2. Pirkite visa turtą, esantį spalvotoje langelių grupėje, kad įgytumėte monopoliją. Jei jums priklauso visos spalvos grupėje esančios nuosavybės, turite monopoliją! Tai yra vienas iš pagrindinių žaidimo tikslų – jei turite monopoliją, kitiems žaidėjams nesunku patirti bankrotą. Žaidėjai, turintys monopoliją, gali imti dvigubą nuomos mokestį už savo turtą. Priežastis, kodėl nuoma yra tokia didelė, kai turite monopoliją, yra pagrįsta realaus verslo principais, nes maža konkurencija dar nereiškia, kad nereikia kovoti dėl mažesnės kainos.
  3. Pasistatykite namus ant savo valdų. Jei įgijote monopoliją, galite pradėti statyti namus ir susirinkti daugiau nuomos mokesčių. Pastatų kainas galite rasti kortelėse. Kiekvienoje erdvėje (langelyje) galima pastatyti iki keturių namų. 

Pastatai žymiai padidina turto nuomos kainą. Pavyzdžiui, turtas – Vine Street – nuomojamas už 100 USD be jokių pastatų. Pastačius keturis namus, kiekvienam ant jo atsidūrusiam žaidėjui teks sumokėti didesnę pinigų sumą.

Turite statyti tolygiai – negalite pastatyti dviejų namų vienoje vietoje, o kitoje visiškai nestatyti. Jei perkate vieną nekilnojamojo turto pastatą, antrojo negalėsite statyti, kol nepirksite namo kiekvienai savo žemės valdai.

  1. Pasistatę viešbutį pastatykite keturis namus. Pelningiausi pastatai, kuriuos galima statyti savo valdose, yra viešbučiai. Pasistatę po keturis namus kiekvienoje valdoje, galite nusipirkti viešbutį. Apytiksliai viešbutis atitinka penkių namų turėjimą, tačiau didžiausias galimas namų skaičius yra keturi. Kartais geriau turėti keturis namus kiekvienoje valdoje, o ne statyti viešbutį.
  2. Pasiimkite 200 USD, kai praeisite laukelį „GO“. Kiekvieną kartą, kai žaidėjas praeina laukelį „GO“, jis uždirba 200 USD. Tai puikus būdas pridėti šiek tiek grynųjų į savo santaupas! 

Pagal oficialias taisykles, praėjus laukelį „GO“, gaunama 200 USD, tačiau daugelis žmonių šią sumą padidina. Tokios namų taisyklės reikėtų vengti, nes tai gali pratęsti žaidimą blogąja šio žodžio prasme.

  1. Paimkite „Chance“ arba „Community Chest“ kortelę. Jei atsidursite vietoje, pažymėtoje „Chance“ arba „Community Chest“, nuimkite viršutinę kortelę iš bendros kortų krūvos. Šios kortelės gali padėti uždirbti pinigų arba juos atimti, taip pat gali pasiųsti į kalėjimą..
  2. Patekimas į kalėjimą. Patekimas į kalėjimą pristabdo žaidimą, kol nebūsite išleistas į laisvę. Bet jūs vis tiek galite rinkti nuomą, pirkti namus, dalyvauti aukcionuose ir prekiauti su kitais žaidėjais. Yra keli galimi būdai patekti į kalėjimą: 

Kai figūrėlė atsiduria laukelyje, pažymėtame „Eik į kalėjimą“.

Kai pasirenkama kortelė „Chance“ arba „Community Chest“, kurioje rašoma, kad turite eiti į kalėjimą. Jei praeisite „GO“ laukelį, negausite 200 USD.

Kai tris kartus iš eilės iškrenta dvejetas. 

Kai tiesiog išidentas kauliukų skaičius nuveda jus į kalėjimo erdvę. Galite išeiti iš kalėjimo sumokėdami 50 USD užstatą. Jei jums pavyksta išeiti iš kalėjimo, judate į priekį nurodytu langelių skaičiumi.

  1. Sudarykite sandorius su kitais žaidėjais. Prekyba su kitais žaidėjais yra pagrindinė bet kurio „Monopolio“ žaidimo strategijos dalis. Paprastai tokiu būdu jūs gaunate galimybę statyti namus ir viešbučius. Daugelis žaidėjų taip pat taiko vidaus taisykles, kurios leidžia jiems suteikti nuomą kitam žaidėjui, skolinti pinigus kitam žaidėjui ar skolintis iš banko neįkeičiant turto.

Pirmojo žaidimo metu neįtraukite jokių namų taisyklių, nes jų įtraukimas gali turėti įtakos žaidimo malonumui ir pratęsti žaidimo trukmę, o tai ne visada yra gerai.

3 Dalis. Žaidimo Pabaiga

  1. Nustatykite laiko limitą nugalėtojui (nebūtina). Jei norite greitesnio žaidimo, pabandykite nustatyti laikmatį 1 ar 2 valandoms. Kai žaidimo laikas baigsis, kiekvienas žaidėjas suskaičiuos savo bendrą pinigų sumą, visų įkeistų daiktų kainas, visų namų ir viešbučių kainas. Turtingiausias žaidėjas laimi žaidimą!

Jei nuspręsite žaisti naudodami laiko limitą, žaidėjų strategijos gali šiek tiek skirtis. Įprastame „Monopolis“ žaidime nugalėtojo žaidimo pradžia gali būti prasta. Galbūt norėsite paskelbti nugalėtoju ne turtingiausią žaidėją, o tą, kuris viso žaidimo metu priiminėjo geriausius sprendimus.

  1. NEGALIMA skirti pinigų už tai, kai žaidėjas atsiduria neapmokestintoje valdoje. Daugelis žmonių naudoja taisyklių variaciją, kad pridėtų daugiau pinigų žaidimui. Užuot grąžinę mokesčių pinigus ar kitas įmokas į banką, jie įdėjo juos į lentos centrą ir atidavė visiems, kurie atsidūrė neapmokestinamoje valdoje. Nors smagu laimėti krūvą pinigų, iš tikrųjų žaidimas tęsiasi daug ilgiau! „Monopolio“ žaidimas turėtų trukti apie dvi valandas.
  2. Hipotekos turtas. Jei negalite sumokėti už nuomą, galite įkeisti savo turimą turtą. Taip pat galite pasirinkti turto įkeitimą, norėdami nusipirkti kitus turtus, namus ar viešbučius. Įkeičiant turtą, nuomos mokesčio rinkti negalima. Norėdami įkeisti turtą, turite papildomai sumokėti 10 % palūkanų (suma turi būti suapvalinama).

Hipoteka turi savas pasekmes. Įkeisti turtą verta dėl to, kad išvengtumėte bankroto arba greitai uždirbtumėte pinigų, jei norite nusipirkti daugiau nekilnojamojo turto. Taip pat galite parduoti savo įkeistą turtą kitiems žaidėjams ir priversti juos sumokėti bankui, jei jie nori surinkti nuomą už tą turtą. 10 % palūkanos yra kur kas geresnės nei 50 % nuostoliai pardavus pastatus.

  1. Bankrotas. Jei esate skolingas daugiau pinigų, nei galite gauti iš turimo turto, arba jūsų turtas įkeistas, jums gali būti skelbiamas bankrotas. Oficialiose taisyklėse jūsų pinigai ir turtas atiduodami žaidėjui, dėl kurio jūs bankrutavote. Tačiau tai gali paskatinti laimėjusį žaidėją laimėti dar daugiau. Rekomenduojama, kad kai žaidėjas bankrutuoja, visas jo turtas būtų parduodamas aukcione, nes tai padarys žaidimą kiek sąžiningesnį likusiems žaidėjams.