Katalėja – tai yra neotropinių šakniastiebių genties žolinis daugiametis augalas, kilęs iš Brazilijos ir žinomas dėl savo unikalių raštuotų lapų. Šis augalas yra laikomas draugišku naminiams gyvūnėliams, todėl puikiai tinka auginti tiems, kurie turi namuose augintinių. Tropikuose spalvingi kalatėjos lapai yra naudojami rankdarbiams ir maisto įvyniojimui. Dėl lapų formų įvairovės iš jų yra pinami netgi krepšeliai. Dėl savo spalvingų lapų katalėjos yra populiarūs kambariniai augalai, kurių yra ne viena rūšis. Šie augalai naktimis pakelia lapus aukštyn, o dieną nuleidžia, t.y. vadinama cirkadiniu ritmu. Jie judina savo lapus keisdami vandens slėgį pulvinuose, išsipūtusiuose mazguose prie lapo pagrindo, išilgai lapo stiebo – lapkočio. Manoma, kad šie judesiai yra skirti sekti saulės judėjimą danguje, kad būtų maksimaliai sugerta jos šviesa.
Kalatėja (Calathea): Auginimas ir Priežiūra
Kokios sąlygos reikalingos Katalėjai?
Kalatėjos klesti vidutinėje ir ryškioje netiesioginėje saulės šviesoje, tačiau gali toleruoti ir silpną netiesioginę šviesą. Laistykite kas 1 – 2 savaites, leisdami žemei išdžiūti iki pusės tarp laistymų. Tačiau esant ryškesniam apšvietimui reikia laistyti dažniau, o esant silpnam apšvietimui – rečiau. Kalatėjos mėgsta didesnę drėgmę, todėl turite apsvarstyti galimybę sumontuoti smulkios dulksnos leistuvą arba drėkintuvą, kad padidintumėte drėgmės lygį patalpose. Kaip ir dauguma populiariausių kambarinių augalų, kalatėjos mėgsta 18 – 30 °C temperatūrą, panašią į jų atogrąžų vietinę buveinę. Geriausia neleisti oro temperatūrai nukristi žemiau 15 °C, kad išvengtumėte šalčio žalos. Kalatėjoms geriausiai tinka vandenio nekaupiantis vazoninis dirvožemis arba jo mišinys, kuriame yra tokių ingredientų kaip kompostas, pušies žievė, kokoso pluoštas ir sliekų liejiniai. Jis padeda aprūpinti augalą maistinėmis medžiagomis ir padeda palaikyti drėgmę, bet ne per daug.
Kaip prižiūrėti Katalėją?
Šie augalai yra populiarūs kaip kambariniai augalai, nes juos gana lengva prižiūrėti. Jas galima dėti įvairiose vietose, tačiau itin svarbi netiesioginė šviesa. Šiems augalams augti reikia ryškios, bet ne tiesioginės saulės šviesos. Taip yra todėl, kad jie auga džiunglių ir miškų žemutiniame sluoksnyje, kur per medžių viršūnes gauna ribotą šviesą. Tiesioginiai saulės spinduliai sudegina augalo lapus ir augalas praranda ryškias spalvas. Šiems augalams reikia riboto vandens kiekio. Kalatėjos augalams laistyti geriausiai naudokite distiliuotą arba kokiu nors kitu būdu išvalytą vandenį. Šie augalai mėgsta drėgną dirvą, tačiau ne tokią, kuri greitai permirksta. Katalėjos nenori daug vandens, nes vandens perteklius gali pakenkti augalo šaknims. Kai laistote augalą, nelaistykite jo tiek daug, kad augalas atsidurtų stovinčiame vandenyje, itin svarbu, kad vanduo nubėgtų.
Šie augalai labai nemėgsta šalčio, nes yra kilę iš tropinių pasaulio vietovių. Katalėja mėgsta 20 – 30 laipsnių temperatūrą, o aukštesnė ar žemesnė temperatūra gali pakenkti augalui. Tai pirmiausia pastebėti galite lapams susitraukus. Atsižvelgiant į tai, kur augalai natūraliai auga, jie mėgsta drėgnas vietas. Jie gali sugerti drėgmę iš oro per žalius lapus. Katalėjos nereikia daug tręšti, tačiau pavasarį, vasarą ir rudenį jos žydės ir puikiai derės su standartinėmis kambarinių augalų trąšomis. Jas ypač reikia tręšti augimo ir žydėjimo laikotarpiais. Šių augalų nereikia genėti, išskyrus rudų ar pageltusių lapų pašalinimą. Jei sugebėsite pasirūpinti tinkamu kiekiu ir tinkamo tipo vandeniu, išlaikysite tinkamą drėgmės lygį ir patalpų oro temperatūrą, galite turėti gražų ir žalią augalą. Jis pagyvins erdvių namų, biuro ir kitų patalpų erdvę. Fojė, posėdžių salės ir kitos patalpos, kuriose yra daug drėgmės, tinkama temperatūra bei netiesioginiai saulės spinduliai, yra tinkamiausios vietos katalėjai.