Monstera: Auginimas Ir Priežiūra

Monstera Deliciosa – Nuostabioji monstera – labai populiarus kambarinis augalas, priklausantis aroninių šeimos monsterų genties augalų rūšiai ir išsiskiriantis unikalia lapų forma. Šis augalas mėgstamas ir atpažįstamas visame pasaulyje. Monsteros kilmės šalis – Centrinė Amerika, atogrąžų miškai. Taip pat šis augalas plačiai paplitęs Meksikoje ir Panamoje.  

Monsteros populiarumą įrodo ir tai, kad jos atvaizdą galima rasti ant dekoratyvinių pagalvių, įvairiuose paveiksluose, vazų dekoracijose ir kitose interjero detalėse.

Nuostabiosios Monsteros Apžvalga

Monstera – stambus tropinis daugiametis augalas, galintis užaugti iki 2 metrų aukščio. Augalo lapai taip pat stambūs. Dėl įspūdingo monsteros aukščio atramai naudokite specialias groteles arba samanomis padengtas lazdeles.

Unikalios formos monsteros lapai leidžia atlaikyti stiprius atogrąžų miškų lietus. Augalo struktūra taip pat padeda lengvai įsisavinti saulės spindulius.

Šie patrauklūs kambariniai augalai geriausiai atrodo svetainėse ir valgomuosiuose kambariuose, kur svečiai gali grožėtis visu monsteros grožiu. Tik atminkite, kad šie augalai užima daug vietos, todėl įsitikinkite, kad jis tikrai tinkamas ten, kur planuojate jį auginti. Beje, vienas itin svarbus augalo privalumas – valo orą!

Nuostabiosios Monsteros Rūšys

Skirtingoms monsteros rūšims būdingi skirtingų formų lapai ir dydis.

Taip pat kiekvienas augalas turi jam būdingus atspalvius, skirtingas lapų struktūras. Pristatome kelias populiarias monsterų rūšis.

Monstera Deliciosa Borsigiana (Mažoji Monstera)

Ši rūšis puikiai mažose patalpose, siekiant suteikti joms grožio. Ši monstera yra mažesnė, lyginant su kitomis jos rūšimis. Ji auga gana greitai.

Monstera Deliciosa Variegata

Šios rūšies monsteros lapai išskirtiniai savo gelsvai kreminiu raštu.  Ši monstera auga ilgiau, ją nėra įprasta auginti namuose. 

Monstera Deliciosa Albovariegata

Šios rūšies monsterą iš kitų rūšių išskiria ryškiai baltas lapų margumas. Kai kurie lapai būna visiškai balti, o kiti – marginti raštais. Šis augalas neturi dviejų vienodų lapų! Tai reta monsteros rūšis.

Nuostabiosios Monsteros Priežiūros Patarimai

Monsterą paprasta prižiūrėti, joms tereikia saulės šviesos, vandens ir temperatūros pusiausvyros. Peržiūrėkite žemiau pateiktas jų priežiūros gaires, kad žinotumėte, kaip prižiūrėti savo augalą.

Šviesa

Tinkamas saulės spindulių kiekis yra būtinas monsteros lapų vystymuisi. Padėkite augalą tokioje vietoje, kur jis galėtų mėgautis  netiesiogine saulės šviesa. Per daug tiesioginių saulės spindulių gali sukelti problemų monsteros lapams – jie taps geltoni arba bus išdeginti. Stebėkite savo augalą.

Vanduo

Savo augalą turėtumėte laistyti, kai pirmieji keli centimetrai dirvožemio bus sausi. Įkiškite pirštą į dirvą, kad patikrintumėte jo sausumą. Monstera mėgsta durpingą, gerai sausinamą dirvą, nes per drėgna dirva gali sukelti šaknų puvimą. Šie augalai ilgainiui užaugina šaknis ore. Šias šaknis galite padengti drėgnomis samanomis arba nukreipti į dirvą, kad jos taip pat gautų vandens.

Temperatūra

Augalas mėgsta įprastą kambario temperatūrą, t. y. 68–86 °C. Kadangi augas kilęs iš atogrąžų miškų, tai drėgna atmosfera leis šiam augalui klestėti. Vieną kartą per savaitę monsterą padengti dulksna.

Toksiškumas

Visos šio augalo dalys yra nuodingos žmonėms ir gyvūnams, todėl didelių monsterų pasirinkimas nėra idealus naminių gyvūnėlių šeimininkams. Pasirinkite mažą monsterą, pavyzdžiui, Monstera Deliciosa Borsigiana, kurią galėsite laikyti aukštai lentynose. Patekęs į burną, augalas gali sukelti skrandžio skausmus, sudirginti odą. Saugiausia bus, jei su augalu elgsitės atsargiai.

Kenkėjai

Monstera yra linkusi į miltliges, jas gali pulti amarai ir voratinklinės erkutės. Maždaug kartą per savaitę nuvalykite jų lapus, kad jie būtų švarūs. Dėl šios įprastos priežiūros tamsiai žali lapai visuomet bus sveiki ir blizgūs. Kartais galite nuvalyti augalą švelniu muilo tirpalu, kad atsikratytumėte kenkėjų.

Problemos

Monsteros lapai gali netinkamai vystytis, jei augalas negauna pakankamai saulės šviesos. Jei pastebėjote, kad monsteros lapų struktūra netinkama, perkelkite ją į geriau apšviestą vietą. Taip pat augalo lapai gali pagelsti, jei bus perlaistyti arba nepakankamai maitinami. Jei taip nutiktų, kurį laiką nelaistykite augalo, kol pastebėsite, kad žemės yra sausos. Jei problema išlieka, persodinkite monsterą. Galiausiai, jei visi šie sprendimai nepadeda, tręškite augalą. Beje, lapų galiukų ar kraštų parudavimą gali sukelti sausas oras ir drėgmės trūkumas. Jei taip nutiktų, vieną kartą per savaitę sudrėkinkite augalą arba šalia augalo laikykite drėkintuvą.

Persodinimas

Šiuos augalus reikia persodinti kas porą metų. Pasirinkite vazoną, kurio aukštis ir plotis yra keliais centimetrais didesnis nei ankstesnis vazonas, kad monstera galėtų toliau augti. Taip pat galite laikyti augalą tame pačiame vazone, tačiau periodiškai apskabydami lapus, kad kontroliuotumėte augalo dydį.

Dauginimas

Monstera dauginama auginiais arba orinėmis atlankomis. Taip pat gali būti nupjaunama viršūnė su viena arba keliomis orinėmis šaknimis ir persodinama kaip atskiras augalas.

Daugindami orinėmis atlankomis imkitės šių veiksmų:

  1. Suraskite lapą, kurio apačioje yra maža orinė atlanka.
  2. Išpjaukite šaknį, kuri yra maždaug trečdalio stiebo skersmens. 
  3. Apvyniokite šią vietą (įpjovą, šaknį, kur lapai susitinka su stiebu) drėgnų samanų sluoksniu. 
  4. Apvyniokite pakankamai sandariai, tačiau kad prireikus galėtumėte atvynioti ir patikrinti šaknis. 
  5. Kai pamatyti šaknis, nupjaukite stiebą ir pasodinkite jį į naują dirvą. 

Monstera – augalas, kurį verta turėti savo namuose. Tinkamai prižiūrimas augalas klestės ir pavers jūsų namus gražesniais!