Zamiokulkas – lotyniškas pavadinimas Zamioculcas zamiifolia, o mums žinomas kaip tiesiog Pinigų medis, kilo iš Afrikos. Prieš porą dešimtmečių Pietų Afrikoje įsikūrę Nyderlandų medelynai pamatė augalo dauginimosi potencialą, todėl 1996 metais pradėjo jį platinti visame pasaulyje. Šių augalų stiebai išauga grakščios, panašios į lazdelę formos, kuri prasideda storais svogūnėliais prie pagrindo, o vėliau susmailėja iki viršūnės. Augalo lapai yra mėsingi, ovalo formos, dėl kurių augalas atrodo kaip stilizuotos plunksnos. Visas augalas turi vaškinę, blizgančią dangą, todėl atrodo, kad jis panašus į pagamintą iš plastiko. Kadangi Pinigų medis nereikalauja didelės priežiūros, neprižiūrimas gali išgyventi net kelis mėnesius ir pagyvina dideles erdves, todėl yra mėgstamas visame pasaulyje. Apžvelkime augalo geriausias sąlygas augti, jei ir jūs norėtumėte jį turėti savo namuose.
Zamiokulkas – Pinigų Medis: Auginimas Ir Priežiūra
Kaip auginti Pinigų medį?
Šie augalai geriausiai auga esant ryškiai ar vidutinio ryškumo netiesioginei saulės šviesai, tačiau puikiai tiks ir esant itin žemam apšvietimui. Šis augalas idealiai tinka biure be langų ar vonios kambariui, kur jis gaus tik nedidelius fluorescencinės šviesos kiekius. Palikus ant tiesioginių saulės spindulių, augalo lapai gali būti nudeginti, tokiu atveju jie ruduoja ir trupa. Susiraukšlėję, pageltę ir nusvirę lapai gali būti ženklas, kad augalui yra per daug šviesos. Kai pastebite šiuos požymius, perkelkite augalą į šešėlinę vietą arba toliau nuo šviesos šaltinio. Taip pat galite pabandyti filtruoti šviesą užuolaidomis arba žaliuzėmis, jei augalo perkelti neįmanoma.
Panašiai kaip kaktusams, Pinigų medžiui reikia mažiau, o ne daugiau vandens, todėl laistykite augalą tik tada, kai dirva išdžiūvo. Nužudyti šį augalą galite perlaistydami. Jei šis augalas pagelsta, tai reiškia, kad jis gauna per daug vandens, tokiu atveju šaknys pradeda pūti. Taigi, apie šio augalo rūpinimąsi reikia žinoti tik tiek, kad pamiršus jį palaistyti, augalui bus tik geriau. Pinigų medis gali išgyventi mėnesius be vandens, bet auga greičiau, jei yra laistomas reguliariai. Be to, augalai nereikalauja trąšų, tačiau jei norite, galite vieną ar du kartus per metus ir tik vasaros mėnesiais patręšti. Auginti šį augalą yra paprasta ir ypač tinka užmaršiam sodininkui.
Kaip prižiūrėti Pinigų medį?
Šiam augalui nereikia jokios specialios vazoninės žemės: tiks bet kokia gerai nusausinta vazoninė žemė. Taip pat jis yra labai atsparus ligoms ir vabzdžiams. Jei jūsų augalo šakos trukdo, galite jas tiesiog nugenėti. Augalas gali žydėti nuo vasaros vidurio iki rudens pradžios, tačiau žiedai yra gana maži ir nėra ypač patrauklūs. Pinigų medis auga iš didelių, storų šakniastiebių, panašių į bulves, kurie kaupia vandenį, todėl augalas gerai laikosi per sausras. Kaip minėta ankščiau, augalas toleruoja silpną apšvietimą, ryškią šviesą ir skirtingą laistymą. Tačiau laistymas priklauso nuo to, kiek šviesos jis gauna, t. y. mažiau šviesos = mažiau vandens ir daugiau šviesos = daugiau vandens.
Pagrindiniai veiksniai, reikalingi optimaliam Pinigų medžio augimui:
- Temperatūra: geriausia vidutinė šiluma yra maždaug 15 – 24 °C ir ne žemesnė kaip 8 °C.
- Šviesa: ryški šviesa yra gerai, bet nebūtina, nes augalas puikiai auga esant mažai šviesos, tačiau geriausia vengti tiesioginių saulės spindulių.
- Laistymas: tarp laistymo leiskite dirvai išdžiūti viršuje ir neperlaistykite. Geriau šį augalą laistyti mažiau nei per daug, nes per didelis laistymas gali sukelti stiebo ir šakniastiebių puvinį.
- Dirvožemis: geriausias yra vandens nekaupiantis mišinys, kurio sudėtyje yra daug perlito arba smėlio. Labai svarbu, kad vazono apačioje būtų geros drenažo angos.
- Persodinimas į vazonus: augalą persodinti reikia kartą per metus pavasario pradžioje, ypač pirmuosius 3 – 5 metus, kol jis auga.
- Trąšos: pagrindiniu vegetacijos sezonu, t.y. balandžio – rugpjūčio mėn., tręškite subalansuotomis skystosiomis trąšomis.
- Drėgmė: yra rekomenduojamas vidutinis namo drėgnumas, tačiau padidinkite drėgmę, jei namuose yra dirbtinis šildymas.
- Dauginimas: galite dauginti dalijant šakniastiebius arba lapų auginiais. Lapų auginiai turi būti dedami į vazoną su plastikine danga, o tada laukiama tol, kol pradės augti šaknys.
- Genėjimas: šalia stiebo pagrindo nupjaukite lapelius, kurie geltonuoja. Kai stiebas užauga daug ilgesnis už visus kitus stiebus, galite nupjauti tą stiebą iki galo.
Dažniausiai pasitaikanti klaida auginant Pinigų medį yra perlaistymas. Jei nedidelis kiekis apatinių lapų pagelsta ir krenta, tai yra visiškai normalu. Jei daugelis lapų pagelsta, tada patikrinkite, ar neperlaistote. Jei ruduoja lapų galiukai, tada priežastis gali būti sausas oras ir mažas drėgnumas, todėl lapų purškimas vandeniu gali padėti padidinti drėgmę. Jei lapai ruduoja, tada dažniausia to priežastis yra perlaistymas.