Pinigų Medis: Kaip Tinkamai Prižiūrėti?

Pinigų medis yra lengvai auginamas kambarinis augalas. Pinigų medžiai nereikalauja daug priežiūros, tačiau yra keli dalykai, kuriuos turėtumėte padaryti, kad pinigų medis išliktų sveikas ir gražus.

1 Metodas. Parinkite Tinkamą Vietą

Auginkite pinigų medį tokioje vietoje, kur jis gautų pakankamai netiesioginės šviesos. Šiam augalui tinka bet kokia vieta, kurioje yra ryškus apšvietimas, bet į kurią nepatenka daug tiesioginių saulės spindulių. Laikykite pinigų medį atokiau nuo langų, jei pro juos kasdien skverbiasi tiesioginiai saulės spinduliai. Tiesioginė saulės šviesa gali išdeginti pinigų medžio lapus ir jį pražudyti. 

Gėlių stovas svetainėje arba komoda miegamajame – puikios vietos pinigų medžiui (jei tos vietos negauna daug tiesioginių saulės spindulių).

Stenkitės apsukti medį kiekvieną kartą, kai jį laistote. Tai padeda užtikrinti tolygų augimą ir lapų vystymąsi.

Saugokite pinigų medį nuo per didelio karščio ir šalčio. Aukšta temperatūra gali pakenkti pinigų medžiui ir netgi jį pražudyti.

 Laikykite pinigų medį toliau nuo šildymo ir oro kondicionavimo sistemų. Nestatykite pinigų medžio prie lango ar durų, kur būna skersvėjis. Idealiausia temperatūra šiam augalui – 16–24 °C.

Pinigų medžiui parinkite tokią vietą, kurioje yra bent 50 procentų drėgmės. Pinigų medžiams išgyventi reikia daug drėgmės. Jei klimatas, kuriame gyvenate, yra sausas ir nerimaujate dėl per žemo drėgmės lygio, šalia pinigų medžio pastatykite drėkintuvą. Taip pat įsigykite patalpų drėgmės matuoklį, kad galėtumėte stebėti kambario drėgmės lygį.

Padidinkite drėgmės lygį aplink savo pinigų medį, jei atrodo, kad jis pernelyg sausas. Sausi, krentantys lapai yra požymis, kad pinigų medis negauna pakankamai drėgmės. Jei jau naudojate drėkintuvą, palikite jį ilgesniam laikui šalia augalo arba įsigykite antrą drėkintuvą. Įsitikinkite, kad jūsų pinigų medis nėra šalia jokių šildymo sistemų, kurios gali sausinti orą.

Dažnesnis augalo laistymas nepadės padidinti drėgmės lygio, o dar labiau pablogins situaciją – gali pradėti pūti augalo šaknys.

2 Metodas. Laistykite Pinigų Medį

Laistykite savo pinigų medį, kai viršutinis 2,5–5 cm dirvožemis yra sausas. Nelaistykite pinigų medžio, kai dirvožemis vis dar drėgnas, nes galite augalą perlaistyti ir sukelti šaknų puvimą. Norėdami patikrinti, ar dirvožemis yra sausas, pirštą švelniai įkiškite į žemę. Tik jei žemės paviršius (2,5–5 cm) yra sausas, laistykite pinigų medį.

Laistykite pinigų medį, kol vanduo ištekės pro vazono drenažo skyles. Kai pamatysite, kad vanduo išteka iš vazono skylių ir kaupiasi vazono lėkštėje (padėkle), nustokite laistyti. Laistykite tol, kol pamatysite vandens perteklių, nes priešingu atveju pinigų medis gali negauti tiek vandens, kiek jam reikia.

Pašalinkite vandens perteklių. Tokiu būdu pinigų medis neskęs vandenyje ir jo šaknys nepradės pūti. Palaistę pinigų medį, palaukite kelias minutes, kol vandens perteklius nutekės ant vazono lėkštutės (ar padėklo). Tada pakelkite vazoną, paimkite iš po jo lėkštutę (ar padėklą), išpilkite vandens perteklių ir pastatykite vazoną atgal.

Žiemą pinigų medį laistykite rečiau. Pinigų medis žiemą auga lėčiau, nes negauna tiek daug šviesos. Kadangi jie auga lėčiau, jiems nereikia daug vandens. Žiemą, kai pastebite, kad pinigų medis yra sausas, palaukite 2-3 dienas ir tada palaistysite. Atėjus pavasariui, vėl pradėkite reguliariai laistyti.

3 Metodas. Pinigų Medžio Genėjimas ir Formavimas

Nuvytusius ir pažeistus lapus nukirpkite specialiomis žirklėmis. Tada pinigų medis atrodys sveikas ir gražus. Negyvi lapai atrodo parudavę ir sudžiūvę, o pažeisti lapai – įplyšę. Pastebėję tokius lapus, nukirpkite juos. 

Suformuokite pinigų medį specialiomis žirklėmis. Norėdami suformuoti pinigų medį, pažvelkite į medį ir įsivaizduokite norimos formos kontūrus. Tuomet su specialiomis žirklėmis imkitės veiksmų.  Pinigų medis tradiciškai yra apvalios formos, tačiau jam galima suteikti ir kvadrato ar trikampio formą.

Genėkite pinigų medį pavasarį ir vasarą. Jei norite, kad pinigų medis būtų didesnis, negenėkite jo. Norėdami apkarpyti pinigų medį, naudokite specialias žirkles, kad nukirptumėte nepageidaujamus lapus.

4 Metodas. Tręškite Ir Prireikus Persodinkite Pinigų Medį

Tręškite pinigų medį 3-4 kartus per metus. Pinigų medis labiausiai auga pavasarį ir vasarą, o sezoninis tręšimas gali padėti  pinigų medžio augimui. Naudokite skystas trąšas. Vasaros pabaigoje nustokite tręšti. Taip pat pinigų medžio nereikia tręšti per vegetacijos periodą, nes tuo metu jo augimas sulėtėja, todėl jam reikia mažiau maistinių medžiagų.

Rekomenduojama trąšų dozė, nurodyta ant pakuotės, yra didžiausia kokia leistina augalui. Ją galima sumažinti perpus. Naudojant visą dozę, nurodytą ant trąšų pakuotės, augalui gali būti per daug ir tai gali turėti neigiamą poveikį.

Sodinkite pinigų medį į nedidelį vazoną. Vazone, kuris yra daug didesnis nei pinigų medis, bus per daug dirvožemio ir drėgmės, dėl to augalo šaknys gali pradėti pūti. Kai persodinsite pinigų medį, pasirinkite vazoną, kuris yra šiek tiek didesnis už ankstesnį vazoną. 

Pasirinkite vazoną, kuriame yra drenažo skylės. Drenažo skylės leidžia pertekliniam vandeniui nutekėti iš vazono į lėkštutę (padėklą). Pinigų medžių šaknys yra linkusios į puvimą, kurį sukelia per didelis vandens kiekis, todėl svarbu, kad pinigų medis būtų pasodintas į vazoną su drenažo skylėmis. Kai perkate vazoną, įsitikinkite, kad jame yra drenažo skylės. 

Sodinkite pinigų medį drėgmę sulaikančiame vazone. Naudokite iš anksto paruoštą bonsams skirtą dirvožemio mišinį arba pasidarykite mišinį naudodami durpes ir samanas. Tiesiog įpilkite durpių ir samanų į vazone esantį smėlį ar kitą organinę medžiagą. 

Persodinkite pinigų medį kas 2-3 metus. Norėdami persodinti pinigų medį, atsargiai išimkite jo šaknis iš vazono, stenkitės išimti augalą pradėdami imti nuo vazono kraštų. Tada perkelkite pinigų medį į naują vazoną ir įpilkite naujo dirvožemio. 

Kai pastebite, kad pinigų medžio šaknys kyšo iš vazono dugno, laikas augalą persodinti.

Patarimas

Pastebėję, kad pinigų medį puola kenkėjai, nupurkškite augalą insekticidiniu muilu arba patepkite spiritu. Laikykite augalą toliau nuo kitų augalų.