Šeflera (Schefflera): Auginimas, Priežiūra Ir Genėjimas

Šeflera – tai yra didelė atogrąžų gėlė, kuri gali būti dviejų rūšių – didelė ir maža. Didelė šeflera taip pat kartais vadinama augalu arba medžiu “skėčiu”. Tai yra gėlė, kurios lapai yra ilgi, blizgūs, ovalūs ir žali, kurie grakščiai krenta nuo centrinio stiebo, todėl primena skėtį. Jei šeflera yra subrendusi, ji gali turėti nuo 12 iki 16 lapų ant vieno stiebo, tačiau jei yra dar nesubrendusi, tada – nuo 4 iki 6. Maža šeflera dar kartais vadinama “nykštukė” ir turi mažesnius, blizgius lapus, kurie kartais būna margi. Maža šeflera yra labai panaši į didelę šeflerą, išskyrus mažesnį jos dydį.

Kaip auginti Šeflerą?

Šeflera vėsesnio klimato sąlygomis didžiąją metų dalį dažniausiai yra auginama patalpose, tačiau šiltesniais mėnesiais ją galima išnešti į lauką. Palankiomis sąlygomis augantys šie augalai pradeda žydėti. Žiedai būna ilgi ir panašūs į čiuptuvus, kurie yra raudonos, baltos arba rausvos spalvos. Šie augalai palankiomis sąlygomis auga labai greitai, ypač jei yra sodinami lauke. Patalpoje auginami augalai auga lėčiau, ypač jei sodinate juos į mažus vazonėlius. Jei gyvenate šilto klimato zonoje, geriausia lauke jas sodinti pavasarį arba rudenį, kai oras nėra karštas. Sodinkite augalą sodriame, puriame ir drėgname komposte, o tam idealiai tinka gerai drenuojantis, priesmėlio dirvožemis, kurio pH yra šiek tiek rūgštus. Venkite sodinti lauke, kur dirva tampa per drėgna ir greičiau įmirksta. Geltoni ir nukritę lapai yra ženklas, kad augalas yra perlaistytas. Jei augalas pradeda mesti lapus, galima pabandyti jį išsaugoti pavasarį išnešant į lauką ir gausiai palaistant.

Kaip prižiūrėti Šeflerą?

Tai augalas, kurį nėra sunku auginti ir prižiūrėti. Svarbiausia, kad jie gautų daug netiesioginės saulės šviesos, šilumos ir drėgmės. Esant labai šaltam klimatui, gali prireikti papildomos šilumos. Šį augalą galima genėti, tokiu atveju jis bus pilnesnis. Augalą reikia laikyti ryškioje ir netiesioginėje saulės šviesoje. Vasarą vazonuose auginamą Šeflerą galima išnešti į lauką, kur ji gautų daug ryškios šviesos. Tačiau jokiu būdu negalima statyti tiesioginėje saulėje, todėl puiki vieta – terasa, kuri apsaugota nuo saulės. Intensyvi saulė gali nudeginti lapus. Augimo sezono metu laistyti reikia kas savaitę, nepakenks ir jei dažnai papurkšite lapus vandeniu. Galima palaukti, kol žemė vazone išdžius, ir tada gerai ją palaistyti. Žiemos sezonu sumažinkite vandens kiekį, nes tuo metu jis lėčiau išdžiūsta. Tokiu atveju galima augalą perlaistyti. Kadangi Šeflera yra atogrąžų augalas, jai reikia gana didelės drėgmės ir atogrąžų temperatūros. Nelaikykite šio augalo ant skersvėjo ar arti šildymo angų. Šiuos augalus auginimo sezono metu du kartus per savaitę patręškite skystomis trąšomis arba granulėmis.

Kaip genėti ir dauginti Šeflerą?

Jei auginate šeflerą, retkarčiais gali tekti ją genėti, ypač jei ji negauna pakankamai šviesos. Norint nugenėti, reikia nupjauti tai, kas pradeda džiūti. Po genėjimo kambariniai augalai greitai auga ir atsinaujina, o rezultate ilgainiui augalas bus pilnesnis ir vešlesnis. Geriausia augalą dauginti pavasarį. Naudodami aštrų peilį nupjaukite 15 – 20 cm ilgio stiebo dalį 45 laipsnių kampu ir pašalinkite visus lapus, išskyrus keturis ar penkis, esančius stiebo viršuje. Nupjautą galą reikia pamerkti į vandenį, o kai išleis šaknis sodinti į vazoną, pripildytą vazoninės žemės. Galite uždengti vazoną laisvai pritvirtintu plastikiniu maišeliu, tokiu atveju jis padės išlaikyti drėgmę. Tada padėkite vazoną ryškioje netiesioginėje saulės šviesoje. Kasdien tikrinkite, kad įsitikintumėte, jog žemė išlieka drėgna, o prireikus palaistykite. Lengvai traukdami už stiebo patikrinkite, ar šaknys pradeda įsitvirtinti. Maždaug po mėnesio, jei susiformavo geros šaknys, galite nuimti maišelį ir toliau auginti naują augalą. Jei šaknys nesusiformuoja, išmeskite ją ir bandykite dar kartą.