Kiek Nuvertėja Automobilis?

Automobilio nuvertėjimas yra skirtumas tarp sumos, kurią išleidžiate perkant automobilį, ir sumos, kurią gaunate jį pardavus ar pakeitus. Tai yra būdas įvertinti, kiek jūsų transporto priemonė praranda vertės bėgant laikui. Nuvertėjimas priklauso nuo keleto veiksnių, pavyzdžiui: kokios būklės yra automobilis, kokia jo rida, automobilio gamintojas ir ekonomiškumas bei kiti veiksniai, apie kuriuos vėliau pakalbėsime plačiau.

Naujesnių metų automobiliai paprastai nuvertėja greičiau nei naudoti, todėl įprastas naujas automobilis per pirmuosius penkerius metus praranda 40 – 50 % savo vertės. Perkant naują automobilį nuvertėjimo aspektas dažnai yra nepaisomas arba ignoruojamas, tačiau daugeliui tai yra vienintelis didžiausias veiksnys, kuris turi įtakos. Tam tikra prasme automobilio nuvertėjimas yra viena iš išlaidų, kurias mokate už nuosavą automobilį. Nors nemokate už tai, kai draudžiate automobilį, prižiūrite ar remontuojate jį, tačiau dėl to finansinį smūgį pajusite, kai automobilį parduosite.

Automobilis po pirmųjų naudojimo metų nuvertėjo 200 Eur, tai dabar jo kaina siekia 800 Eur.

Po antrųjų metų automobilia nuvertėjo 80 Eur, tai dabar jo kaina siekia 720 Eur.

Kaip nustatyti automobilio nuvertėjimą?

Yra dvi priežastys, į kurias reikėtų atsižvelgti dėl nuvertėjimo, kai perkate automobilį:

  • Pirma, nuvertėjimas gali įtakoti jūsų dabartinės transporto priemonės pirkimo vertę.
  • Antra, greičiausiai nenorite pirkti transporto priemonės, kuri greitai nuvertės.

Paprastas būdas nustatyti, kiek jūsų transporto priemonė prarado vertės, yra naudoti vidutinę pirmųjų ir kiekvienų paskesnių metų nusidėvėjimo normą. Paprastai skaičiuojama, kad automobilis pirmaisiais metais praranda 20% savo vertės ir 10% kiekvienais kitais naudojimo metais. Taigi, nuvertėjimo skaičiavimai atrodytų taip:

Nuvertėjimas po pirmųjų nuosavybės metų = pirkimo kaina x 0,20 %. Pavyzdžiui, sakykime, kad jūsų automobilis kainavo 1000 eurų, tai nuvertėjimas po pirmųjų nuosavybės metų būtų lygus 1000 x 0,20 = 200 eurų. Taigi, po metų automobilio vertė bus lygi 1000 – 200 = 800 eurų.

Nuvertėjimas po antrųjų metų = pirmųjų metų vertė x 0,10 %. Nuvertėjimas po antrų nuosavybės metų skaičiuojamas nuo automobilio vertės, po pirmų nuvertėjimo metų. Taigi, nuvertėjimas po antrų metų yra lygus 800  x 0,10 = 80 eurų. Po dviejų naudojimo metų, automobilio vertė bus lygi 800 – 80 = 720 eurų. 

Nuvertėjimas po trejų metų = antrųjų metų vertė x 0,10 %. Nuvertėjimas po trečių nuosavybės metų skaičiuojamas nuo automobilio vertės, po antrų nusidėvėjimo metų. Taigi, nuvertėjimas po trečių metų yra lygus 720 x 0,10 = 72 eurai. Po trejų naudojimo metų, automobilio vertė bus lygi 720 – 72 = 648 eurai. Ir taip toliau – už kiekvienus metus, kai jums priklauso transporto priemonė.

Kas lemia transporto priemonės nuvertėjimą?

Nėra vieno dalyko, dėl kurio automobilis nuvertėja, nes tai yra procesas, apimantis daugybę veiksnių, galinčių turėti įtakos jūsų automobilio vertei. Tai yra:

  • Transporto priemonės amžius – automobiliui senstant, natūralu, kad kai kurios jo vertės bus prarastos, kai rinkoje pasirodys nauji modeliai. Senesniam automobiliui gali trūkti funkcijų ar atnaujinimų, kuriuos turi naujesni modeliai, todėl pirkėjų akyse jie tampa mažiau vertingi.
  • Transporto priemonės nusidėvėjimas – jei nepaliksite savo automobilio visam laikui stovėti garaže, jis šiek tiek susidėvės. Taip pat daug reikšmės turi įlenkimai ir įbrėžimai. Tai yra smulkmenos, kurios gali padidinti arba sumažinti automobilio vertę.
  • Transporto priemonės rida – kuo daugiau automobilis nuvažiuoja kilometrų, tuo  variklis ir kitos pagrindinės judamosios dalys patiria daugiau apkrovos. Kuo daugiau kilometrų nuvažiuoja jūsų automobilis, tuo mažiau tikėtina, kad jis bus didesnės vertės.
  • Degalų rūšis – automobiliai, kurių degalų sąnaudos yra mažesnės, greičiausiai nuvertės mažiau, nei automobiliai, kurių degalų sąnaudos yra didesnės. Vien dėl to, kad viena ar kita degalų rūšis yra brangesnė, todėl degalus taupančios transporto priemonės gali nuvertėti lėčiau.
  • Saugos ir patikimumo įvertinimai – automobilis, kurio saugos ir patikimumo įvertinimas yra aukštesnis, paprastai išsaugo savo vertę ilgiau. Automobilis, kurio įvertinimai nėra tokie aukšti, nuvertės greičiau.
  • Automobilio dydis – jei vairuojate didesnį prabangų sedaną ar visureigį, palyginti su vidutinio dydžio ar kompaktiška transporto priemone, tikėtina, kad jo vertė kris greičiau. Didelis automobilis, savaime suprantama, sunaudos daugiau degalų, o tai bus vienas veiksnių, lemiančių automobilio nuvertėjimą.
  • Automobilio gamintojas – kas pagamino jūsų automobilį, taip pat gali būti svarbus veiksnys vertinant jo nuvertėjimą. Kai kurios automobilių markės ir modeliai savo vertę išlaiko ilgiau nei kiti.

Ar galima sulėtinti nuvertėjimą?

Nuvertėjimas yra neišvengiamas procesas, tačiau yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte jo poveikį:

  • Kontroliuokite automobilio ridą – jei įmanoma, nevažiuokite per daug kilometrų.
  • Suplanuokite reguliarią techninę priežiūrą – reguliarus alyvos keitimas, geros padangų būklės užtikrinimas gali padėti sulėtinti nuvertėjimą.
  • Saugus vairavimas – nelaimingi atsitikimai gali smarkiai pakenkti jūsų automobilio vertei, todėl sėdėdami už vairo stebėkite kelią ir būkite atsargūs.